Całkowity zakaz palenia węglem w stolicy? Projekt trafił do radnych Warszawy

i

Autor: Łukasz Rydzewski, radio ESKA

Węgielki z nazwiskami radnych przed PKiN! Chcą całkowitego zakaz palenia węglem w stolicy

2021-03-09 13:41

Mają dość składania petycji, przynoszą gotową uchwałę. Miasto Jest Nasze złożyło radnym Warszawy projekt całkowitego zakazu palenia węglem za dwa lata. Przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie zwykle obraduje Rada Warszawy ułożyli się kawałki węgla z nazwiskami radnych.

Leniwce - mistrzowie oszczędzania energii | ESKA XD - Zwierzenia Eweliny #17

Całkowity zakaz palenia węglem za dwa lata

Takiej uchwały oczekuje od radnych miasta stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie zwykle obraduje Rada Warszawy, aktywiści ułożyli 61 bryłek węgla - po jednej dla każdego z radnych i prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Mają one przypomnieć samorządowcom, że problem węgla w stolicy nie został rozwiązany.

Czytaj także: Muzeum w Fabryce Norblina już oficjalnie! Otwarcie jeszcze w tym roku

Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze mówi, że społecznicy mają już dość zbierania podpisów pod petycjami, które nie zachęcają władz do działania. - Dlatego składamy coś innego. To jest uchwała intencyjna, której rada nie może pominąć, odłożyć na półkę. Musi zagłosować za albo przeciw. Radni mogą stanąć albo w interesie producentów węgla, albo zdrowia warszawiaków - mówi.

Aktywiści zarzucają prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu niespełnione obietnice. - Dokładnie rok temu na Kongresie Czystego Powietrza deklarował, że w Warszawie odejdzie się od węgla w ogrzewaniu indywidualnym do trzeciego kwartału poprzedniego roku. Chcemy przypomnieć mu o tych obietnicach - mówi Kamila Drzewiecka z Fundacji Client Earth.

Teraz projektem uchwały intencyjnej w sprawie zakazu palenia węglem i drewnem zajmie się Rada Warszawy.

Sonda
Co myślisz o nauce i pracy z domu?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!