Pasterka

i

Autor: Pixabay/jameslee Pasterka

Pasterka w Warszawie. Gdzie i o której odbędą się msze?

2022-12-24 15:06

Pasterka w Warszawie odbywa się co roku we wszystkich kościołach. Wbrew pozorom nie zawsze ta wyjątkowa, nocna msza zaczyna się o północy. Po zjedzeniu uroczystej kolacji wigilijnej w towarzystwie najbliższych, możemy skierować swoje kroki do warszawskich świątyń.

Pasterka w Warszawie 2022

Pasterka jest tradycyjną, uroczystą mszą świętą, która odbywa się w kościołach w wieczór wigilijny. Teoretycznie większość osób myśli, że rozpoczyna się ona zawsze o północy, ale nie jest to regułą. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o tym, gdzie i o której w konkretnych dzielnicach miasta odbędzie się pasterka.

Tego dnia niektóre liturgie i wydarzenia odbędą się z udziałem biskupów z diecezji warszawsko-praskiej. W nocy, o tradycyjnej godzinie 0:00, biskupi będą przewodniczyć Mszom Świętym pasterskim:

 • Biskup Romuald Kamiński odprawi Mszę Świętą w parafii Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach.
 • Biskup Jacek Grzybowski będzie przewodniczył Eucharystii w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie-Pyrach.

Pasterka w Warszawie 2022: Białołęka, Targówek i Rembertów

Białołęka, Targówek i Rembertów to bardzo rozległe dzielnice, które mają wielu mieszkańców i wiele parafii. Warto sprawdzić najbliższy swojemu miejscu zamieszkania kościół, który być może odprawi Pasterkę w innych godzinach niż tutaj podane. Pasterka odbędzie się m.in.:

 • W parafii Matki Bożej Bolesnej, gdzie Pasterka rozpocznie się o godz. 23:00.
 • W parafii św. Franciszka z Asyżu, tam też liturgiczne uroczystości wigilijne rozpoczną się o północy.
 • W parafii św. Marka Ewangelisty, gdzie Pasterka również zacznie się o północy.
 • W parafii Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie wigilijna liturgia wieczorna rozpocznie się o północy, ale poprzedzona będzie czuwaniem od godziny 23:30. 

Pasterka w Warszawie 2022: Bielany i Żoliborz

Na Bielanach i Żoliborzu w większości kościołów msza święta w Wigilię Bożego Narodzenia rozpocznie się tradycyjnie o północy. Dla przykładu:

 • W parafii Bł. E. Detkensa w Kościele Pokamedulskim Pasterka rozpocznie się o północy.
 • W parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych wigilijna msza wieczorna rozpocznie się również o północy.
 • W parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu Pasterka zacznie się o także o północy.

Pasterka w Warszawie 2022: Bemowo

Na Bemowie, podobnie jak w innych warszawskich przypadkach, Pasterka rozpoczynać się będzie najczęściej o północy. Poniżej podajemy przykładowe parafie:

 • W parafii Matki Boskiej Królowej Aniołów Pasterka zacznie się o godzinie 0:00.
 • W parafii Św. Jana Pawła II pasterka rozpocznie się tradycyjnie o północy.

Pasterka w Warszawie 2022: Śródmieście, Wola i Ochota

Na Śródmieściu, Ochocie i Woli opcji jest bardzo dużo. Wszystkie kościoły w tych trzech dzielnicach odprawią tego dnia Pasterkę. 

 • W parafii Zbawiciela Pasterka rozpocznie się północy, a potem wszyscy wierni zaproszeni są na uroczyste podzielenie się opłatkiem.
 • W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika Pasterka zaczyna się o godzinie 0:00, ale poprzedzi ją nabożeństwo Słowa Bożego, które rozpocznie się o 23:30.
 • W parafii Opatrzności Bożej Pasterka rozpocznie się o północy, ale od godziny 23:10 przeprowadzone będzie czuwanie.

Pasterka w Warszawie 2022: Ursus i Włochy

Na warszawskich Włochach i Ursusie również nie zabraknie wigilijnych opcji wyboru Pasterki. Dla przykładu:

 • W parafii Świętej Rodziny o godzinie 23.30 zostanie odprawione Nabożeństwo ze śpiewem kolęd, a o godz. 0.00 Msza św. Pasterska.

Pasterka w Warszawie 2022: Wilanów, Mokotów i Ursynów

Wilanów, Ursynów i Mokotów to dzielnice odbierane przez mieszkańców jako wyjątkowo spokojnie. W każdym kościele na tym terenie również odbędą się Pasterki. 

 • W Świątyni Opatrzności Bożej Pasterka rozpocznie się o północy, a po niej będzie możliwość uroczystego podzielenia się opłatkiem.
 • W parafii św. Michała Archanioła Pasterki będą dwie - jedna rozpocznie się o godzinie 22:00, a druga o północy.
 • W parafii Wniebowstąpienia Pańskiego również jedna z Pasterek rozpocznie się o 22:00, a druga o godzinie 0:00.

Pasterka w Warszawie 2022: Praga Południe i Praga Północ

Warszawskie Pragi to jedne z najstarszych i najbardziej zabytkowych dzielnic Warszawy. Nocna wyprawa na Pasterkę w tym rejonie na pewno będzie dużym przeżyciem. Poniżej przedstawiamy możliwe opcje:

 • W parafii św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła Pasterka tradycyjnie rozpocznie się o północy.
 • W parafii Najczystszego Serca Maryi, gdzie Pasterka zacznie się o północy, a poprzedzona będzie Modlitwą Czuwania o godzinie 23:30.

Pasterka w Warszawie: Wawer i Wesoła

Na Wawrze i w Wesołej mieszkańcy zapewne ruszą do kościołów w wigilijną noc równie tłumnie, jak reszta Warszawiaków. Będą mogli oni pomodlić się w m.in.:

 • W parafii Wojskowej, gdzie Pasterka rozpocznie się o godzinie 0:00.

Tradycyjna pasterka w Warszawie

Nie da się ukryć, że Warszawa w kwestii Pasterki wykazuje się dużym tradycjonalizmem. W 2022 roku większość kościołów rozpocznie wieczorną liturgię wigilijną o godzinie dwunastej w nocy.

Na tej mszy spodziewać możemy się uroczystego śpiewania kolęd, świątecznych czytań i wyjątkowo pięknie przystrojonych świątyń. Z pewnością dla osób religijnych będzie to ogromne przeżycie.

Ewa Wąsikowska VIDEOBLOG: Wigilia u gwiazd. Margaret zamówi fast fooda?