Z balkonu na Saskiej Kępie nagrywał mieszkańców, dostał nagrodę!

i

Autor: Fot. screen YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival / https://www.youtube.com/channel/UCIT4BV-fex-MyU97mhB7gbg Z balkonu na Saskiej Kępie nagrywał mieszkańców, dostał nagrodę!

Z balkonu mieszkania na Saskiej Kępie pytał przechodniów o życie - film Pawła Łozińskiego zdobył nagrodę w Locarno!

2021-08-18 13:51

Jego film zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno! Dzieło Pawła Łozińskiego to rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami Saskiej Kępy przeprowadzone... z balkonu własnego mieszkania. Więcej o wyróżnionym filmie warszawskiego reżysera przeczytacie w artykule.

Paweł Łoziński to jeden z najlepszych polskich dokumentalistów. Zasłynął między innymi filmami Miejsce urodzeniaJacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy oraz Ojciec i syn. Za swoje ostatnie dzieło, dokument Film balkonowy, otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmoweym w Locarno! Reżyser ma powody do dumy, gdyż jest to jedno z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na Świecie. Cieszyć mogą się też mieszkańcy i mieszkanki Saskiej Kępy, gdyż Film balkonowy jest poświęcony właśnie im! Paweł Łoziński rozmawiał z nimi o życiu, codzienności, problemach, obawach i radościach, a wszystko to wprost z balkonu swojego mieszkania przy ulicy Walecznych!

Nie chcemy strzelnicy pod domem

Na stronie PISF znajdujemy zaś następującą wypowiedź reżysera:

Film Pawła Łozińskiego z nagrodą w Locarno

O prestiżowym wyróżnieniu na festiwalu w Locarno już w poniedziałek, 16 sierpnia, informował na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jak dowiadujemy się z komunikatu, Grand Prix przyznano w sekcji Semaine Locarno. Warszawiak wygrał z sześcioma tytułami, w tym dwoma z Polski: Spacerem z Aniołami Tomasza Wysokińskiego i Bukoliką Karola Pałki.

"Robię to, co lubię najbardziej – przyglądam się Światu" - wyjątkowy film Warszawiaka

Film balkonowy powstawał przez 2 lata. W tym czasie Paweł Łoziński zagadywał mieszkańców i mieszkanki przechodzących pod jego balkonem przy Walecznych na Saskiej Kępie. Z rozmów o życiu i Świecie wyłania się zbiorowy portret ludzi z najbliższej okolicy, których - paradoksalnie - w dużym mieście trudno dobrze poznać. Ich historie układają się w narrację nie tylko o społeczności, ale także o wyjątkowym miejscu, jakim jest Saska Kępa. W opisie filmu na YouTube czytamy:

Stoję na balkonie mieszkania przy ulicy Walecznych w Warszawie i robię to, co lubię najbardziej – przyglądam się światu. Słucham, o czym rozmawiają przechodnie. Uśmiechnięci i smutni, zamyśleni i zagapieni w telefony, młodzi i starzy, zwyczajni przechodnie. Czasem ktoś zatrzyma się pod moim balkonem, porozmawiamy. O czym? O życiu. Może wcale nie trzeba pędzić za bohaterami po różnych kontynentach, aż na koniec świata, żeby poznać ich historie? Taki jest mój punkt widzenia na robienie filmów.

Postanowiłem zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do mnie przyjdzie. Stałem na balkonie z kamerą przez 2 lata i łapałem każdego, kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach i o tym, co sami chcieli o sobie powiedzieć. I o reżyserze, który był ich ciekawy. Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym, na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia.

Film do zobaczenia na Millennium Docs Against Gravity

Pokaz na festiwalu w Locarno był światową premierą dokumentu. Polska widownia pierwszy raz będzie mogła obejrzeć dzieło Łozińskiego na 18 edycji Millennium Docs Against Gravity. Paweł Łoziński odpowiada za scenariusz, zdjęcia i dźwięk, a także – wspólnie z Piasek&Wójcik – za montaż. Muzykę do Filmu balkonowego stworzył Jan Duszyński. Produkcją zajął się zaś reżyser wraz z Agnieszką Mankiewicz. Kierownikiem produkcji jest Zofia Kujawska.

Źródło: PISF

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!