Pogotowie Warszawa

i

Autor: fot. facebook.com/pogotowie.waw/

Zdrowie

Pogotowie Ratunkowe w Warszawie. Rośnie liczba nieuzasadnionych wezwań

2023-03-30 15:45

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" podsumowała 2022 rok. Niepokoi liczba tzw. pustych przejazdów i niezasadnych wezwań. W skali kraju to nawet 40 procent!

Coraz więcej wyjazdów pogotowia do niezasadnych wezwań

"Od wybuchu pandemii w 2020 roku stołeczne pogotowie ratunkowe każdego roku bije kolejne rekordy. Tylko w zeszłym roku ambulanse wyjechały do pacjentów aż 261 tysięcy razy, z czego ponad 136 tysięcy pacjentów zostało przewiezionych do szpitala" - przekazało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Dyrekcję pogotowia niepokoi jednak coraz większa liczba tzw. pustych przejazdów oraz nieuzasadnione wezwania.

"Tylko w zeszłym roku ponad 12 tysięcy razy zostaliśmy zadysponowani do pacjenta, którego nie było w miejscu wezwania. Ponad 13 tysięcy razy byliśmy zawracani przez dyspozytorów w trakcie jazdy do pacjenta. Nie wspomnę już o nieuzasadnionych wyjazdach karetek, których – jak przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia – tylko w zeszłym roku było dwa miliony sto tysięcy" – powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego doktor nauk o zdrowiu Karol Bielski.

W stołecznym rejonie operacyjnym mieszka ok. 3 mln osób. Stołeczny Meditrans ma zakontraktowanych 80 ambulansów. W takiej sytuacji logistyka i doświadczenie dyspozytorów odkrywa tutaj kluczową rolę. "Chodzi o to, aby nie doszło do zakorkowania się systemu, co już kilka razy się zdarzyło, m.in. w styczniu, gdy stolica borykała się z gołoledzią" – dodał dyrektor Karol Bielski.

Pogotowie bije też rekordy, jeśli chodzi o dobowe liczby wyjazdów. Średnia za 2022 rok to 708 wyjazdów. Średnia za 2021 rok to 629 wyjazdów. Liczby wyjazdów przekładają się też na kilometry, które każdego dnia muszą pokonywać ambulanse. Tylko w 2022 roku stołeczne ambulanse przejechały prawie 4 mln km. To z kolei wymaga coraz częstszej wymiany pojazdów. Od wybuchu pandemii, czyli w ciągu trzech lat, w WSPRiTS "Meditrans" w Warszawie wymieniono aż 60 z 80 ambulansów.

"Pogotowie i ratownicy są coraz bardziej obciążeni. Dlatego inwestujemy w zakupy nowych ambulansów. Pojazdy finansowane z naszych i unijnych środków są m.in. wyposażone w nosze elektryczne samojezdne, deski pediatryczne i ortopedyczne, krzesełko kariologiczne czy kapnograf (monitoruje stężenia dwutlenku węgla - PAP)" – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Ambulanse, które pogotowie wycofuje z systemu, są następnie remontowane i decyzją zarządu województwa przekazywane do Ochotniczych Straży Pożarnych lub na Ukrainę. "Mazowsze było pierwszym województwem, które pośpieszyło z pomocą ukraińskim szpitalom. Przekazało aż sześć ambulansów oraz materiały medyczne, leki i materace. Sfinansowało też szkolenie z zakresu medycyny taktycznej. To był pierwszy taki projekt edukacyjny w Polsce" - zaznaczyło biuro prasowe.

Na problem pustych wyjazdów ambulansów zwraca uwagę radny województwa mazowieckiego i przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia Krzysztof Strzałkowski. "To widać w statystykach funkcjonowania mazowieckich Meditransów, szczególnie Meditransu Warszawskiego. Pustych wyjazdów jest prawie kilkanaście tysięcy rocznie. Karetka na miejscu zadysponowania przez dyspozytora nie znajduje pacjenta, a w tym samym czasie mogłaby ratować życie komuś naprawdę potrzebującemu" - zaznaczył.

125 lat Stołecznego Pogotowia Ratunkowego

Stołeczne Pogotowie Ratunkowe to jedno z najstarszych w Polsce stacji pogotowia ratunkowego. W tym roku obchodzi rocznicę 125-lecia. Zatrudnia prawie 1,5 tys. osób, dysponuje 80 ambulansami, które stacjonują w 38 stacjach wyczekiwania. Osiem procent wszystkich interwencji medycznych w kraju jest obsługiwanych przez Zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Zielona Góra: Pirat drogowy uziemił Lotnicze Pogotowie Ratunkowe na kilka godzin!