Z kraju

Policja otrzymała 5 tys. pluszowych misiów. Zabawki będą miały wyjątkowo ważną "misję"

2023-09-11 21:36

Rzecznik Praw Dziecka przekazał policji pięć tysięcy pluszowych misiów. Zabawki będą stanowiły wsparcie dla najmłodszych, którzy byli świadkami przestępstw lub ich ofiarami. Pluszaki mają pomóc dzieciom nieco się uspokoić, odwrócić ich uwagę od strasznych obrazów i ułatwić nawiązanie kontaktu przez funkcjonariuszy.

W poniedziałek Rzecznik Praw Dziecka przekazał policji pięć tysięcy pluszowych misiów.

Pluszowe misie trafią do dzieci w trudnej sytuacji

- Policjanci często przyjeżdżają jako pierwsi na miejsce wypadku drogowego czy przestępstwa. Gdy stan dziecka, które w tym zdarzeniu uczestniczyło, nie będzie wymagał bezpośredniej interwencji lekarzy, funkcjonariusze będą mogli z pomocą małych pluszowych asystentów łatwiej nawiązać kontakt z dzieckiem - poinformowało Biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Pluszowa maskotka ma również pomóc odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności i koszmarnych widoków.

- W takich sytuacjach niezwykle ważny jest odpowiedni przedmiot, który budzi w dziecku pozytywne skojarzenia. Przyda się oczywiście także potem, podczas pobytu w szpitalu czy po powrocie do domu. I to nie tylko do przytulania – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas przekazania w warszawskim komisariacie 5000 maskotek na ręce wiceszefa policji.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Roman Kuster zaznaczył z kolei, że w swojej codziennej służbie policjanci podejmują wiele interwencji, w których uczestniczą najmłodsi. Dzieci są ofiarami zdarzeń drogowych, aktów przemocy, ale także świadkami sytuacji, które pozostawiają w ich psychice uraz i głęboką traumę, dlatego pluszowa maskotka, którą policjant wręczy dziecku na miejscu interwencji, z pewnością pozwoli się mu wyciszyć i ułatwi rozmowę w trudnych okolicznościach.

Przekazanie maskotek jest wynikiem podpisanego przez Rzecznika Praw Dziecka i Komendanta Głównego Policji porozumienia o współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Wcześniej Rzecznik Praw Dziecka przekazał też do komend policji w całym kraju plakaty z Dziecięcym Telefonem Zaufania 800 12 12 12.

- Problemy psychologiczne po przeżyciu traumatycznego wydarzenia mogą również pojawiać się z dużym opóźnieniem. Dlatego mali pomocnicy policjantów są ubrani w koszulkę, na której jest umieszczony numer darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 - przypomniało Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Pod tym numerem dzieci i młodzież, a także ich rodzice czy opiekunowie mogą przez całą dobę, siedem dni w tygodniu uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje.

3-letni Bruno poszukuje swojego ukochanego misia. Pluszak zaginął w tajemniczych okolicznościach!