Kalendarz

i

Autor: Eliza Diamond/unsplash.com - zdjęcie ilustracyjne

praca

To święto nie będzie już dniem wolnym od pracy? Ruszyły prace legislacyjne

2025-02-12 11:38

Zielone Świątki są obecnie dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak ma się to zmienić. Poseł KO Marcin Józefaciuk złożył petycję o zniesienie tego dnia wolnego. Polityk argumentował to tym, że Zielone Świątki zawsze wypadają w niedzielę. Rząd zadecydował, że nada bieg temu pomysłowi.

Spis treści

  1. Zielone Świątki znikną z kalendarza dni ustawowo wolnych od pracy?
  2. Prace nad nowelizacją ustawy już się zaczęły
  3. Dni wolne od pracy w 2025 roku [lista]

Zielone Świątki znikną z kalendarza dni ustawowo wolnych od pracy?

Zielone Świątki to dzień znany w Kościele katolickim jako Zesłanie Ducha Świętego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a także święto ruchome wypadające dokładnie 49 dni po Wielkanocy - może więc wypadać w maju bądź czerwcu. Zawsze jednak ten dzień to niedziela. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk złożył petycję do sejmowej komisji. Wnosi w niej o uchylenie Zielonych Świątek jako dnia wolnego od pracy, donosi pulshr.pl.

Zgodnie z założeniem polityka doszłoby do nowelizacji ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Zostałby uchylony artykuł 1 punkt 1 litera g, który wskazuje na dzień wolny od pracy w Zielone Świątki. Również poseł KO chce zniesienia artykułu 3 tej ustawy o brzmieniu: "wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom". - Należy zauważyć, że dzień Zielonych Świątek zawsze wypada w niedzielę, która jest dniem wolnym od pracy - wskazał wnioskodawca.

Prace nad nowelizacją ustawy już się zaczęły

Sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji poddało ocenie wniosek Marcina Józefaciuka. Uzasadniono, że usunięcie dnia wolnego od pracy wypadającego zawsze w niedzielę nie wpłynie na prawo do uzyskania innego dnia wolnego. "Zmiana nie wpłynie również na uprawnienia pracowników, którzy nie wykonują pracy w niedzielę, gdyż zgodnie z art. 130 § 2 k.p. wymiar czasu pracy jest obniżany o 8 godzin przez każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela" - czytamy w ocenie Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji.

Komisja sejmowa postanowiła, że przygotuje projekt dezyderatu w tej sprawie do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Warto zaznaczyć, że ten dokument jeszcze nie sprawia, że ta zmiana wejdzie w życie. Minister nie ma obowiązku wprowadzenia postulatów zawartych w dezyderacie.

Dni wolne od pracy w 2025 roku [lista]

W tym roku będzie dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy, czyli Wigilia Bożego Narodzenia. Pod koniec 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Znalazł się tam jednak zapis, że Wigilia będzie wolna w zamian za dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Z tego powodu prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Oto lista dni wolnych od pracy w roku 2025:

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 24 grudnia (środa) – Wigilia (pierwszy raz jako dzień wolny),
  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
  • 26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Nietypowa instalacja na dawnym wybiegu niedźwiedzi w Warszawie, zdjęcia:

LUBNAUER: CIESZY MNIE, ŻE BĘDZIEMY WSPÓŁPRACOWAĆ Z BIZNESEM