Zagadka IPN rozwiązana. Kim jest kobieta z archiwalnej fotografii?

i

Autor: Facebook/IPN, Facebook/II wojna światowa w kolorze, kolaż zdjęć Zagadka IPN rozwiązana. Kim jest kobieta z archiwalnej fotografii?

Poszukiwana ze zdjęcia odnaleziona! Internauci pomogli rozwiązać zagadkę IPN

2021-03-16 16:38

Wyjątkowy finał zagadkowej historii! Instytut Pamięci Narodowej opublikował zdjęcie młodej kobiety z prośbą o rozpoznanie osoby znajdującej się na archiwalnej fotografii. Z pomocą ruszyli internauci i... wszystko wskazuje na to, że rozwiązali tajemniczą zagadkę! Kim jest młoda kobieta ze zdjęcia?

Zagadka rozwiązana! IPN zamieścił w sieci wyjątkowy apel. Odnaleziono zdjęcie młodej kobiety, ale nie można było ustalić jej tożsamości. O pomoc poproszono internautów, którzy nie zawiedli!

Archiwalna zagadka IPN

- Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror.

Pomimo przeprowadzonej w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje a może żyją jej dzieci lub wnuki. Fotografia pochodzi z teczki zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie" i została przekazane do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie. Mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow, St Andrews - brzmiał apel IPN.

Czytaj także: Tak kiedyś wyglądała ul. Złota! Archiwalne zdjęcia centrum Warszawy

Zagadka rozwiązana! Kim jest kobieta ze zdjęcia IPN?

Rozwiązanie zagadki zajęło internautom zaledwie kilka dni! Młoda kobieta ze zdjęcia to prawdopodobnie Maria Barr. Co o niej wiadomo?

  • Poślubiła brytyjskiego pilota Philippa Barra w 1941 roku, a rok później ten poległ podczas lotu bojowego,

  • Za jego zasługi Król Jerzy VI wręczył na ręce wdowy nadane mu wysokie odznaczenie lotnicze DFC.

  • Później Maria Barr miała wyjść powtórnie za mąż, tym razem za polskiego lotnika. 

  • Maria była prawdopodobnie córką płk. Benedykta Chłusewicza, oficera Samodzielnej Brygady Brygady Strzelców Podhalańskich, weterana walk w Norwegii wiosną 1940 roku.

  • Miała urodzić się w 1923 roku, zmarła natomiast w 2018.

Kiedy zostało zrobione zdjęcie?

Jak ustalono, zdjęcie wykonano 8 czerwca 1943 roku po wręczeniu orderów rodzinom poległych przez króla Jerzego VI. W momencie wykonania tego zdjęcia Maria miała 20 lat. Na facebookowym profilu II wojna światowa w kolorze pojawiło się zdjęcie Marii pokolorowane przez Mateusza Pietruszkiewicza.

Z kolei jak informują Siły Zbrojne na Zachodzie, zdjęcie pochodzi z wydawanej w Nowym Jorku gazety "The Polish Review" Vol. Ill, Nr 3 z dnia 13 września 1943 roku:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Myślisz, że znasz stolice afrykańskich krajów?

Pytanie 1 z 15
Stolicą Angoli jest...
Raport z Anteny 16.03