Zwiedzaj Powązki z aplikacją mobilną!

i

Autor: fot. Rafał Motyl Zwiedzaj Powązki z aplikacją mobilną!

Powstała aplikacja mobilna "Stare Powązki". Pomoże odnaleźć groby

2021-10-20 16:20

Przed Dniem Wszystkich Świętych wyszukasz groby zmarłych w aplikacji mobilnej "Stare Powązki"! W tej chwili jest testowana. Będzie można ją ściągnąć na telefon już 29 października. - Wyszukamy w niej groby wybitnych artystów, opozycjonistów i też naszych bliskich, będą tam opisy i szlaki zwiedzania - mówił nam autor aplikacji.

Sarsa - piosenka i teledysk Ze mną tańcz [TYLKO U NAS]

Aplikacja mobilna "Stare Powązki"

Ma ułatwić mieszkańcom odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, i poznawanie życiorysów osób pochowanych.W tej chwili trwają testy aplikacji "Stare Powązki", która będzie za darmo dostępna do pobrania już 29 października. Cmentarz Stare Powązki to nie tylko warszawska nekropolia, na której pochowano milion osób. To także swoiste muzeum z dziełami sztuki i miejsce spoczynku setek wybitnych polskich artystów, muzyków, filmowców czy pisarzy.

- Przede wszystkim ma być to innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie w upowszechnianiu wiedzy. Żeby poprzez pryzmat osób, które spoczywają na Starych Powązkach pokazać zwiedzającym historię Warszawy i historię Polski - mówi autor aplikacji Karol Gądzik z Fundacji "Stare Powązki".

Aplikacja powstała z wykorzystaniem danych z inwentaryzacji Starych Powązek, wykonanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. - Policzyliśmy wszystkie groby na olbrzymim terenie 44 hektarów. Na podstawie tej inwentaryzacji powstała aplikacja, dzięki której zwiedzanie Starych Powązek będzie łatwiejsze i ciekawsze - mówi stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Czytaj także: 100 tysięcy złotych od rządu trafi na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży

W 2021 roku dotacja miasta na prace konserwatorskie na Starych Powązkach wyniosła200 tys. zł, dzięki czemu wyremontowano 14 pomników nagrobnych z XIX i XX wieku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Programy kulinarne - w jakim programie telewizyjnym zobaczysz słynnych szefów kuchni?

Pytanie 1 z 15
Jagna Niedzielska to specjalistka gotowania wg zasad: