Warszawa

i

Autor: pixabay.com/Skitterphoto Warszawa - stolica Polski.

Z miasta

Pozwolenia na budowę w Warszawie. W tych dzielnicach wydano ich najwięcej

2025-02-12 15:06

Wydawanie pozwoleń na budowę to jeden z czynników świadczących o rozwoju miasta. Wzięliśmy pod lupę ilość i lokalizację tego typu decyzji w Warszawie w 2024 roku. Które dzielnice przodują?

W tych kierunkach rozwijała się Warszawa w 2024 roku

Jak wynika z oficjalnych danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego najwięcej pozwoleń na budowę wydano w 2024 roku w następujących dzielnicach: Białołęka, Wawer, Wilanów i Ursus.

Dla osób znających specyfikę Warszawy nie może być zaskoczeniem, że w rankingu dzielnic, które przodują znalazły się te położone na obrzeżach miasta. Związane jest to z problem brakującego gruntu w centralnych częściach miasta, o którym pisaliśmy kilka tygodni temu.

W o wiele lepszej sytuacji są wspomniane dzielnice graniczne, gdzie dzięki dla nowych inwestycji wciąż jest pod dostatkiem.

– Białołęka, Wawer czy Ursus przyciągają inwestorów, ponieważ cechują się wciąż zadowalającą dostępnością gruntów w atrakcyjnych jak na stolicę cenach – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jednak dostępność ziemi to jedno, a jej atrakcyjność to inna sprawa. Nie da się ukryć, ze względnie (jak na Warszawę) przystępne cenowo tereny w odleglejszych częściach miasta nie dla wszystkich mogą być kuszące - wiąże się to z odległością od głównych skupisk stołecznych biur, ale także atrakcji metropolii. Jednak - jak obrazują to wspomniane statystyki wydawanych pozwoleń na budowę - dla wielu osób nie stanowi to przeszkody i chętnie osiedlają się z dala od centrum.

Gdzie jeszcze buduje się w Warszawie?

Błędem jest jednak przekonanie, że wszystkie nowe inwestycje dzieją się w Warszawie na jej obrzeżach. Kumulacja pozwoleń na budowę (czyli de facto nowych inwestycji) daje się odczuć również w dzielnicach bliżej centrum:

– Wola z Bemowem przyspieszają rozwojowo za sprawą znacznej poprawy infrastruktury komunikacyjnej, z metrem na czele. Praga Północ została doceniona jako skupisko zabytkowej zabudowy, sukcesywnie rewitalizowanej. A koncentracja pozwoleń w Wilanowie jest efektem licznych inwestycji komercyjnych na pobliskim Mokotowie oraz uruchomienia linii tramwajowej – tłumaczy ekspert Jarosław Jędrzyński.

Inwestorzy lubią także okolice dużych węzłów komunikacyjnych, takich jak rejon trasy S8 oraz wybiegają myślami w przyszłość, tworząc swe inwestycje w sąsiedztwie przyszłej linii metra M3 (ma ona biec ze Stadionu Narodowego na Gocław, a docelowo także na Mokotów i Ochotę).

Nowy, projektowany wieżowiec w Warszawie:

Pod placem Powstańców Warszawy powstał podziemny garaż