Inwestycje

Ogromny parking powstaje w samym centrum Warszawy. Otwarcie coraz bliżej

2024-03-07 16:45

Powstający na pl. Powstańców Warszawy wielopoziomowy, podziemny parking będzie miał 420 miejsc parkingowych. Jego budowa zakończy się posadzeniem drzew i przebudową układu drogowego. Wiemy, kiedy duża inwestycja realizowana w samym centrum stolicy będzie gotowa.

Już na przełomie 2024 i 2025 roku mieszkańcy i odwiedzający Śródmieście będą mogli zaparkować w podziemnym parkingu na placu Powstańców Warszawy. Sam plac również przejdzie przemianę, gdyż na jego terenie powstanie miejsce wypoczynku otoczone zielenią.

Jak wygląda budowa podziemnego parkingu na placu Powstańców Warszawy?

Nowy parking pod placem Powstańców Warszawy będzie 4-kondygnacyjnym obiektem z 420 miejscami postojowymi, z czego 63 zostaną przeznaczone dla mieszkańców. Wyposażony będzie m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę.

Najcięższe prace zrealizowane zostały w 2023 roku - główne roboty koncentrowały się na postawieniu konstrukcji czterokondygnacyjnego obiektu. Pod koniec ubiegłego roku budowla była niemal ukończona - zaawansowanie prac wynosiło 95 proc. Wykonano także przyłącza mediów oraz prowadzono prace instalacyjne wewnątrz obiektu.

W pierwszym kwartale tego roku zakończyły się główne roboty żelbetowe, dlatego na początku marca z placu budowy można było pozbyć się części ciężkiego sprzętu, m.in. dźwigu-żurawia.

Dziś gotowe są już klatki schodowe, szyby windowe i trwają prace wykończeniowe przy spiralnej rampie wjazdowej. Sukcesywnie usuwane są stalowe słupy tymczasowe, podtrzymujące podziemne piętra.

Odnowiony i zazieleniony plac Powstańców Warszawy

Plac Powstańców czekają duże zmiany. Zostanie zagospodarowany na podstawie planu, który został wypracowany w trakcie konsultacji społecznych w 2017 roku. Będzie tu więcej zieleni - posadzonych zostanie 49 drzew oraz krzewy i byliny. Z myślą o rowerzystach na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe.

Na takich zmianach skorzystają mieszkanki i mieszkańcy - powstanie tu miejsce odpoczynku otoczone zielenią. Od strony ul. Świętokrzyskiej stanie duża, obsadzona pnączami pergola, która zapewni schronienie od gorąca w upalne dni.

Totalne zmiany w centrum Warszawy. Powstaje gigantyczny parking