Reprezentacja Polski

i

Autor: PAP/ EPA/Ali Haider Reprezentacja Polski

Premia za awans. Miliony złotych od rządu dla reprezentacji Polski. Rzecznik rządu dementuje

Tuż przed mundialem w Katarze premier Mateusz Morawiecki spotkał się z reprezentacją Polski. W czasie spotkania miał obiecać, że w przypadku wyjścia z grupy, piłkarze, trener i sztab otrzymają wysokie premie - podają media. Padła gigantyczna kwota.

Polska odpadła w niedzielę w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze po porażce z Francją 1:3. Już samo wyjście z grupy jest postrzegane jako sukces, dlatego kadra może liczyć na ciepłe przyjęcie w kraju, a także premie finansowe.

Miliony złotych od rządu dla reprezentacji

Według nieoficjalnych ustaleń "Super Expressu", reprezentacja Polski ma otrzymać wysoką premię, którą jeszcze przed mundialem obiecał premier. W sumie do podziału ma być 50 milionów złotych. Premia za sukces na mundialu ma zostać podzielona.

"Większość, czyli aż 80 proc. kwoty, ma trafić do podziału dla piłkarzy. Kwota 40 milionów złotych ma zostać podzielona równo między wszystkich piłkarzy. Pozostałe 10 milionów złotych premii dla reprezentacji wpłynie na konto sztabu szkoleniowego. Każdy z piłkarzy otrzyma na konto około 1,5 miliona złotych" - wyliczył "SE".

Informację o premii dla reprezentacji podała także Wirtualna Polska, informując o 30 mln zł.

Premia dla piłkarzy? Rzecznik rządu dementuje

Rzecznik rządu zdementował informacje o premii dla reprezentacji Polski. - Artykuł Wirtualnej Polski może być klarownym przykładem, jak na bazie zasłyszanych informacji można zbudować opowieść i wzbudzić niepotrzebne negatywne emocje, i to pomimo tego, że mamy największy sukces reprezentacji polskiej od 36 lat na Mundialu. Widzę, że zamiast dobrej atmosfery, redakcja chce zepsuć te humory" - stwierdził Piotr Müller.

Jak zaznaczył, premier Mateusz Morawiecki jest w stałym kontakcie z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą, jak i trenerem polskiej reprezentacji Czesławem Michniewiczem. - Rozmawiali o większym wsparciu dla polskiej piłki nożnej, ale jednocześnie premier faktycznie wskazał, że warunkiem takiego dodatkowego wsparcia jest awans z grupy. Chcemy wesprzeć polską piłkę nożną w taki sposób, żeby powstał specjalny fundusz, który będzie zajmował się - co ważne - rozwojem, szkoleniem dzieci, które grają w piłkę nożną, budową nowej infrastruktury, nowymi technologiami w sporcie, kwestiami rozwoju polskiej reprezentacji - wskazał rzecznik rządu. Müller podkreślił, że środki te premier zapowiedział w rozmowie z prezesem PZPN i trenerem reprezentacji.

Pytany o szczegóły tego funduszu Müller wskazał, że "będzie on zasilany z różnych źródeł, w tym także z budżetu państwa". Dodał, że fundusz ten będzie większy niż 30 mln zł. - To są środki finansowe, które są potrzebne, na rozwój młodzieży czy infrastruktury. Mogę powiedzieć, że z samego budżetu państwa będzie to kwota wyższa. Natomiast jeśli PZPN chce podjąć jakieś swoje decyzje co do kwestii nagród, to oczywiście może je podjąć, to kwestia PZPN, który też ma swój budżet - oświadczył.

Dea typuje zwycięzców podczas mundialu w Katarze