Wydarzenie

Prezydent Ukrainy w Warszawie. To historyczna wizyta

2023-04-05 15:07

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce. Został powitany przed Pałacem Prezydenckim oraz odznaczony Orderem Orła Białego. Serdecznie dziękował Polakom za pomoc, którą okazali oni jego rodakom w obliczu wojny.

Prezydent Ukrainy oficjalnie powitany w Warszawie

Rozpoczęła się pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wraz z małżonką w Polsce. O godz. 11 odbyło się oficjalne powitanie ukraińskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Nie zabrakło na nim ciepłych i przyjacielskich gestów, które można dostrzec w naszej galerii.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski już przekroczył granicę z Polską

Jak wygląda harmonogram wizyty głowy sąsiedniego państwa? Do momentu przybycia Wołodymyra Zełenskiego ze względów bezpieczeństwa wszystko było owiane tajemnicą. Teraz ważne informacje pojawiły się już na stronie prezydenckiej kancelarii. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Harmonogram wizyty prezydenta Ukrainy

 • 11.00 - oficjalne powitanie prezydenta Zełenskiego i jego żony na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
 • 11.15 - spotkanie par prezydenckich.
 • 11.40 - pierwsze damy Polski i Ukrainy - Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska spotkają się z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.
 • 11.45 - rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy "w cztery oczy".
 • 11.55 - rozmowa obydwu przywódców w wąskim gronie.
 • 12.05 - rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i Ukrainy.
 • 12.50 - spotkanie przywódców z przedstawicielami mediów.
 • 14.50 - spotkanie prezydenta Ukrainy z premierem Mateuszem Morawieckim.
 • 16.00 - Arkadach Kubickiego zaplanowane jest natomiast Polsko–Ukraińskie Forum Gospodarcze z udziałem obu prezydentów.
 • 17.00 - wystąpienie Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
 • 17.30 - spotkanie prezydenta Dudy wraz z małżonką oraz prezydenta Ukrainy wraz małżonką z osobami zaangażowanymi w pomoc Ukrainie.
 • 18.00 - wystąpienie publiczne prezydenta Dudy i prezydenta Zełenskiego na Dziedzińcu Zamku Królewskiego.

W dniu dzisiejszym należy spodziewać się utrudnień komunikacyjnych w Warszawie, które zaczęły się od rana. 

 

Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

Podczas pierwszych momentów oficjalnej wizyty w Polsce prezydent Ukrainy został odznaczony Orderem Orła Białego.

- W uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa, niezłomność w obronie praw człowieka odznaczony Orderem Orła Białego - podała kancelaria prezydenta RP.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. 

Prezydent Ukrainy dziękuje Polakom

Podczas swojej pierwszej wizyty w Warszawie prezydent Zełenski podziękował Polakom za ich pomoc w trudnym dla jego rodaków czasie.

- Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi, parlamentowi, wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Jest to dla nas wielkie wyzwanie i wasze wsparcie bardzo cenimy - mówił Zełenski. Prezydent Ukrainy zwrócił się też bezpośrednio do polskiego społeczeństwa.

- My odczuliśmy to zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, kiedy miasteczka i wsie przygraniczne otwierały drzwi dla Ukraińców. Jestem pewny, że to był początek czasu kiedy między Polską a Ukrainą nie będzie już granic politycznych, ekonomicznych, a co najważniejsze historycznych. Zrobimy dla tego wszystko, dla naszych narodów. Ale do tego powinniśmy najpierw zwyciężyć - mówił polityk.

Konferencja prezydentów

W godzinach popołudniowych prezydent Andrzej Duda i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej, poświęconej w dużej mierze historycznej wizycie głowy ukraińskiego państwa w naszym kraju.

- Wierzę, że kierunek zachodni aktywności gospodarczej Ukrainy zostanie utrzymany. Wspieramy Ukrainę w jej dążeniu do członkostwa w UE i NATO. Podczas szczytu w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy - mówił prezydent Andrzej Duda - Czeka nas dziś wizyta na Zamku Królewskim - symbolu odrodzenia. Wierzymy, że Ukraina tak samo się odbuduje i będziemy sąsiadami wolnej, suwerennej i niepodległej Ukrainy - podkreślał polski prezydent.

Czytaj także: Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce. Na ulicach Warszawy występują utrudnienia w ruchu

- Pragnę bardzo podziękować, że jesteście tak silnym sąsiadem. Że nie pozwalacie nam na to, żebyśmy się załamali. Wiemy, że Rosji nie zatrzyma się, jeśli teraz wygra - mówił w trakcie konferencji prasowej prezydentów Wołodymyr Zełenski. Ponownie zwrócił się do zwykłego społeczeństwa.

- Jestem wdzięczny zwykłym ludziom, jak wspieraliście nas, tak po ludzku - z otwartymi ramionami witaliście naszych ludzi. Ukraina za nic w świecie o tym nie zapomni - mówił. Specjalne podziękowania skierował również do dziennikarzy.

- Chcę podziękować polskim dziennikarzom i jestem wdzięczny, że dziennikarze polscy wraz z polskimi przywódcami, rządem i polskim społeczeństwem są zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy. To bardzo pomaga, bardzo wam dziękuję - powiedział w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dalsza pomoc dla Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda natomiast wciąż zapewniał o chęci pomocy narodowi ukraińskiemu ze strony polskiego rządu.

- Osiem polskich MiG-ów zostało przekazane Ukrainie. Jesteśmy wstanie dostarczyć 6 kolejnych w najbliższym czasie; możemy przekazać także nasze MiG-i dostosowane do standardów NATO, po zgodzie Sojuszu - zapewniał.

Listen on Spreaker.