W poniedziałek, 18 października, rozpoczęły się koncerty finałowe XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Tego samego dnia pod gmachem Filharmonii Narodowej pojawili się też protestujący, którzy swoją akcję zaplanowali na czas trwania finałów - 18, 19, 20 października. Organizatorzy tej manifestacji chcą skorzystać z obecności ważnych przedstawicieli kultury, nauki i polityki na Konkursie Chopinowskim 2021, by zwrócić uwagę na rozgrywający się na granicy z Białorusią dramat uchodźców. Jak przebiega protest i czego dokładnie dotyczy? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.
Protest przeciwko push-backom dzieci na granicy
Protest związany jest z dramatem uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. Grupy ludzi od tygodni koczują na mrozie nie otrzymując należytej pomocy. Rządy Polski i Białorusi przerzucają się odpowiedzialnością za uchodźców, wśród których jest wiele dzieci. To głównie na nie protestujący chcą zwrócić uwagę. Osoby zbierające się pod Filharmonią protestują przeciwko push-backom dzieci, czyli wypychaniu ich do lasu wraz z rodzinami, przez co nie mogą dotrzeć do bezpiecznego miejsca i narażone są na głód oraz mróz.
Polecany artykuł:
Jak przebiega milczący protest pod Filharmonią Narodową?
Celem protestu jest zwrócenie uwagi osobistości polityki, kultury i nauki na sytuację dzieci uchodźców. W opisie na stronie wydarzenia na Facebooku przeczytać możemy:
Jedni mówią, że Chopin był uchodźcą, inni, że „tylko” emigrantem zarobkowym. Niezależnie od wszystkiego znalazł się wśród wielu wybitnych lub zwykłych Polaków, którzy po powstaniu listopadowym postanowili opuścić swój kraj: w obawie o swoje życie, by działać dla niego za granicą, albo po prostu – dla lepszego życia. Chopin był jednym z nich.
Obecnie w Warszawie odbywa się 18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Prawdopodobnie nikt, kto w tych dniach w nim uczestniczy – jako sędzia, solista, solistka albo słuchacz – nie myśli o Chopinie jako o kimś, kto w innych okolicznościach, prawie dwieście lat później, przedzierałby się przez las ze swoją rodziną.
Protest odbywa się pod hasłem Chopin przeciwko push-backom dzieci do lasów. To milcząca manifestacja, której uczestnicy i uczestniczki korzystają z plakatów i transparentów informujących widzów Konkursu Chopinowskiego o sytuacji na granicy z Białorusią. Organizatorzy proszą, by w miarę możliwości ubrać się tak, jak na koncerty w filharmonii. Wierzą, że ta forma ubioru pomoże nawiązać porozumienie ze słuchaczami koncertów, a tym samym ułatwi spełnienie celów protestu. Uczestnicy i uczestniczki zbierają się 18, 19 i 20 października pod adresem Jasna 10. Protest rozpoczyna się każdego dnia o godzinie 17:00 obok restauracji Reina i w okolicach gmachu Filharmonii Narodowej. Informacje na temat protestu pojawiają się na bieżąco na stronie wydarzenia na Facebooku.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!