zdjęcia

Protest rolników i związkowców w Warszawie przeciwko Zielonemu ładowi. Zdjęcia

2024-05-10 15:19

Przed godz. 12 protestujący zgromadzili się na placu Zamkowym w Warszawie. Pochód ruszył w stronę Sejmu. Zobaczcie zdjęcia uczestników i transparentów. W związku z manifestacją zamknięta jest cała trasa przemarszu z zachowaniem przejezdności ul. Pięknej. Zmieniły się trasy autobusów i tramwajów – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Wyłączony jest też ruch na al. Solidarności w rejonie pl. Zamkowego. Manifestacja ma zakończyć się na ul. Wiejskiej późnym wieczorem.

Protest rolników w Warszawie [10.05.2024]

Zbiórka uczestników została zaplanowana na placu Zamkowym o godz. 12.00. Stamtąd rolnicy, związkowcy i politycy prawicy ruszyli przed gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle'a, Nowy Świat i przez plac Trzech Krzyży do Wiejskiej. Zakończenie zgromadzenia o godzinie 22.

W Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa został powołany sztab z udziałem m.in. policji, straży miejskiej i przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Monitoruje on sytuację na ulicach.

"W miejsca zgromadzeń zostaną skierowane zespoły obserwatorów do utrzymywania stałego kontaktu z organizatorami i czuwania nad zgodnym z prawem przebiegiem zgromadzeń" – przekazał ratusz.

Stołeczni policjanci zaapelowali o zwracanie uwagi znaki drogowe i stosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy. "W przypadku złamania przepisów ruchu drogowego należy spodziewać się zdecydowanej reakcji policjantów i wynikających z tego konsekwencji prawnych" – dodali policjanci. Przekazali, że warto pomyśleć o alternatywnych trasach przemieszczania się albo o pozostawieniu samochodów i korzystaniu z transportu publicznego.

Ratusz poinformował, że pierwsze zmiany w ruchu mogą zostać wprowadzone, gdy uczestnicy zaczną docierać na plac Zamkowy. Jeśli trzeba będzie zamknąć ruch w al. Solidarności w okolicach placu Zamkowego, to tramwaje linii 4 i 20 pojadą przez most Gdański.

Utrudnienia w Warszawie, autobusy na objazdach

Trasy pozostałych linii tramwajowych zostaną podzielone na dwie części: linia 13 – po stronie Woli: Cm. Wolski – pl. Narutowicza (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: Kawęczyńska-Bazylika Ratuszowa ZOO (bez postoju); linia 23 – po stronie Woli: Nowe Bemowo – Metro Marymont (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: Czynszowa – Dw. Wschodni (bez postoju); linia 26 – po stronie Woli: Metro Młociny – Metro Marymont (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: Wiatraczna – Ratuszowa ZOO (bez postoju).

Podobnie będzie w przypadku autobusów: 160 zawrócą na wysokości Dworca Wileńskiego, a 190 dojadą z jednej strony do placu Bankowego, a od strony Marek tylko do skrzyżowania al. "Solidarności" z Targową i zawrócą na wysokości ul. Ząbkowskiej.

W czasie zbiórki uczestników na placu Zamkowym zablokowany może być przejazd ul. Miodową i Krakowskim Przedmieściem, a autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Po godzinie 12.00 rozpoczął się przemarsz uczestników. Najpierw zamknięty został fragment Traktu Królewskiego i skrzyżowanie z ul. Świętokrzyską (na objazdach dodatkowo linie 106, 111 i E-2). Gdy uczestnicy skręcą w prawo, w ul. Świętokrzyską, zostanie zamknięta cała trasa przemarszu – m.in. wyłączony zostanie ruch tramwajowy i autobusowy w Al. Jerozolimskich i na ul. Marszałkowskiej.

Trasy tramwajów linii 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 zostaną podzielone na dwie części, a 4 i 35 będą kursowały objazdami. Linia 4 – w obu kierunkach: rondo Żaba, most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Nowowiejska, pl. Zbawiciela, Wyścigi; w przypadku zablokowanego torowiska w al. Solidarności tramwaje pojadą ulicami: 11 Listopada, Targowa, Ratuszowa, Jagiellońska, Starzyńskiego, most Gdański, Słomińskiego, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Nowowiejska, pl. Zbawiciela i Wyścigi.

Linia 35 – w obu kierunkach będzie kursowała trasą: rondo Zgrupowania AK "Radosław", Okopowa, Towarowa, Grójecka i Banacha.

Na objazdach znajdą się także autobusy kursujące w tamtym rejonie: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 501, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522 i 525. Kiedy uczestnicy dotrą pod Sejm – na objazdach będą dodatkowo linie 108 i 162.

"W piątek pasażerom będą pomagali informatorzy. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu. Najlepiej skorzystać z obu linii metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich" – przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.