manifestacja

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Wydarzenia

Protest PiS, rolników i "Solidarności" 10 maja w Warszawie. "Wielki marsz"

2024-04-16 12:53

W piątek 10 maja w Warszawie odbędzie się wielka manifestacja rolników i związkowców z "Solidarności". Uczestnicy będą protestować, by ponownie przeciwstawić się założeniom Zielonego Ładu. Do udziału w wydarzeniu wezwał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który mówi o "wielkim marszu". - Myśmy mieli inną datę. Ale dzisiaj jest taki czas, że nie ma co się dzielić. Trzeba być razem - wyjaśnił.

Protest rolników i "Solidarności" w Warszawie 10 maja 2024

W połowie marca Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję o zorganizowaniu demonstracji, która odbędzie się w piątek, 10 maja w Warszawie. Protestujący - jak sami stwierdzili - będą domagać się "głębokiej rewizji polityki klimatycznej Unii Europejskiej". - Chcemy też powtórzyć to, co robiliśmy już w 2012 roku, też za rządu pana premiera Donalda Tuska, czyli ogólnokrajowe referendum, tym razem w sprawie tzw. Zielonego Ładu. Chcemy spytać o tę politykę Polaków, […] bo przecież te "zielone" dyrektywy dosięgną każdego obywatela - powiedział Piotr Duda w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność.

Choć wśród protestujących znajdą się przedstawiciele wielu grup zawodowych, większość z nich będą zapewne stanowili rolnicy. Na klipie promującym wydarzenie wśród jego organizatorów widać bowiem NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Wielki marsz PiS

W wydarzeniu weźmie udział także Prawo i Sprawiedliwość. Prezes PiS wezwał do udziału w "wielkim marszu". - Ten Marsz w Warszawie zainicjowała "Solidarność". Myśmy mieli inną datę. Ale dzisiaj jest taki czas, że nie ma co się dzielić. Trzeba być razem. Idziemy do wyborów jako PiS, jako Zjednoczona Prawica, ale przede wszystkim idziemy jako biało-czerwoni – mówił w połowie kwietnia na spotkaniu z wyborcami w Stalowej Woli.

Protest rolników w Warszawie (27.02.2024) - zobacz zdjęcia:

Protest rolników w woj. lubelskim 27 marca 2024