Ratusz szykuje rewolucję w Alejach Jerozolimskich. Sprawdź, co się zmieni

i

Autor: fot. UM Warszawa

ALEJE JEROZOLOMSKIE - zmiany będą prawdziwą rewolucją! Sprawdź, co szykuje Ratusz

2021-05-20 15:48

Osobne pasy dla komunikacji miejskiej, rowerzystów i samochodów, parkowanie wzdłuż drogi oraz szpaler drzew - takie zmiany mają czekać Aleje Jerozolimskie od ronda Czterdziestolatka do de Gaulle'a. Warszawski ratusz przedstawił założenia do projektu.

Raport z Anteny 20.05

Palmę na rondzie de Gaulle'a może czekać przeprowadzka

A to za sprawą przebudowy Alej Jerozolimskich, które zakładają zmianę rond Dmowskiego i de Gaulle'a w zwykłe skrzyżowania.

- W naszej ocenie jest ona integralnym elementem, który buduje tożsamość tej przestrzeni. Mamy też wiele sygnałów od artystki Joanny Rajkowskiej, która chciałaby ją zachować. Nową lokalizację chcemy wyznaczyć w ramach koncepcji - mówi architekt miasta Marlena Happach.

Przebudowa Alej Jerozolimskich zakłada osobne pasy dla komunikacji miejskiej, rowerzystów i samochodów, parkowanie wzdłuż drogi oraz szpaler drzew. Okazją do zmian jest przebudowa linii średnicowej. Zmieni się układ drogi.

Czytaj także: AGROUNIA - ziemniaki dla wszystkich w ramach protestu! Rolnicy rozdają je w trzech miejscach

- Dokonujemy separacji ruchu, tak by np. ruch rowerowy, który teraz odbywa się na jezdni, odbywał się własnym pasem, transport publiczny, który jest najbardziej wydajnym środkiem transportu oraz transport indywidualny. Budujemy już nowy plac Pięciu Rogów, planujemy przebudowę Marszałkowskiej, teraz czas na Aleje Jerozolimskie. Chcemy aby po zakończeniu inwestycji kolejowej Aleje Jerozolimskie zmieniły się w piękną przestrzeń publiczną, przyjazną pieszym, rowerom i komunikacji zbiorowej, a także pełną zieleni – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy - mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

- Będziemy mieć dodatkowy przystanek kolejowy pod rondem de Gaulle'a, który umożliwi stworzenie dogodnych przesiadek. Podobnie chcemy wykorzystać potencjał ronda Dmowskiego - dodaje szef Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski.

Miasto ogłosiło przetarg na projekt zmian. Ma on być gotowy do końca przyszłego roku. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli, jak mogą wyglądać Aleje Jerozolimskie i co stanie się z Palmą.

Gwara policyjna. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!