Eksplozja w Przewodowie. Polska podwyższa gotowość bojową

i

Autor: PAP/Wojtek Jargiło Eksplozja w Przewodowie. Polska podwyższa gotowość bojową

Wybuch w Przewodowie. Prezydent: Mamy wsparcie sojuszników [RELACJA NA ŻYWO 15-16.11.2022]

2022-11-16 0:56

Jak potwierdza rząd, pocisk rosyjskiej produkcji spadł na terytorium Polski, zabijając dwie osoby. Wciąż nie ustalono, kto wystrzelił rakietę. Polska zdecydowała się wprowadzić szczególne procedury bezpieczeństwa, m.in. podwyższono gotowość jednostek bojowych. Trwają konsultacje dotyczące uruchomienia art. 4 NATO.

Spis treści

  1. Najważniejsze informacje
  2. Relacja na żywo 15-16.11.2022
  3. Zobacz zdjęcia

Najważniejsze informacje

  • Pocisk rosyjskiego pochodzenia spadł na terytorium Polski. Dwie osoby nie żyją.
  • Prezydent zwołał pilne zebranie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Na spotkanie przybyli m.in. szef MSWiA, szef MSZ, minister sprawiedliwości, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.
  • Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza, że zaatakowało Polskę. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<
  • Po pilnym zebraniu w BBN rząd potwierdził, że doszło do eksplozji. Polska wprowadza szczególne procedury bezpieczeństwa, m.in. podwyższenie gotowości bojowej. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<.
  • Nie możemy potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski - powiedział rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder.
  • Światowi przywódcy wspierają Polskę po eksplozji. Do kraju płyną kondolencje.

Artykuł jest aktualizowany. Żeby odświeżyć, kliknij >>TUTAJ<<

Relacja została zakończona. Informacje o bieżących wydarzeniach znajdziesz na eska.pl/wiadomosci

Więcej informacji o wybuchu w Przewodowie znajdziesz w poniższych tekstach:

>>> Wybuch w Przewodowie. MSZ: "Spadł pocisk produkcji rosyjskiej" [RELACJA NA ŻYWO]

>>> Zbigniew Ziobro polecił Prokuratorowi Krajowemu objęcie nadzorem śledztwa ws. eksplozji w Przewodowie

>>> Artykuły 4. i 5. Traktatu NATO. Czym są?

>>> Wybuch w Przewodowie: Polska podwyższa gotowość jednostek bojowych. Jakie procedury uruchomiono?

>>> Prezydent Andrzej Duda zwołał na środę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

>>> Wybuch w Przewodowie. Rafał Trzaskowski zwołał pilny sztab kryzysowy

>>> Przewodów w województwie lubelskim. To tam doszło do wybuchu

>>> Zełenski: "Rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę". Zobacz wideo

>>> Wybuch w Przewodowie. Rosja wydała oświadczenie ws. rakiet na terytorium Polski

>>> Morawiecki ws. wybuchu w Przewodowie: "Wszystkie służby w stanie podwyższonej gotowości"

>>> Wybuch w Przewodowie. Donald Tusk zabrał głos w sprawie

>>> Wybuch w Przewodowie. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

W miejscowości Przewodów w województwie lubelskim przy granicy z Ukrainą spadł co najmniej jeden pocisk pochodzenia rosyjskiego. Świadkowie mówią o dwóch lub więcej rakietach, ale tych informacji nie potwierdził rząd. 

- Premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Rzecznik rządu poinformował także o spotkaniu w BBN. - W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier w porozumieniu z prezydentem zwołał spotkanie w BBN; apeluję, żeby nie publikować niepotwierdzonych informacji - poinformował.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Relacja na żywo 15-16.11.2022

Godz. 00.43

- Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę, prowadzone są czynności śledcze - podkreślił prezydent. - Jest wysoce prawdopodobne, że w środę ambasador RP przy NATO wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu o NATO - zapowiedział. 

Więcej przeczytasz >>TUTAJ>>

Godz. 00.35

Jak informują media, ambasador Federacji Rosyjskiej opuścił właśnie siedzibę polskiego MSZ.

Godz. 00.08

Ambasador Federacji Rosyjskiej wezwany do MSZ. - O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w oświadczeniu.

godz. 23.58

Choć w sprawie dzisiejszego ataku rakietowego wciąż jest wiele niewiadomych, to jedno jest pewne: Węgry stoją ramię w ramię z Polską – napisała we wtorek późnym wieczorem na Twitterze prezydent Węgier Katalin Novak.

godz. 23.56

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił Prokuratorowi Krajowemu objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie eksplozji w Przewodowie (woj. lubelskie) i śmierci dwóch polskich obywateli. Na miejscu pracuje zespół prokuratorów wraz z nadzorowanymi przez nich służbami i biegłymi.

Godz. 23.47 

Na godzinę 24.00 zaplanowano przemówienie premiera Morawieckiego.

godz. 23.30

Zakończyło się zwołane pilnie posiedzenie rządu.

godz. 23.28

Unia składa najszczersze kondolencje rodzinom ofiar wybuchu w Polsce - oświadczył we wtorek wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell po informacji, że na terytorium naszego kraju mogła spaść rosyjska rakieta

godz. 23.21

Polsat News nieoficjalnie: Na Przewodów spadł pocisk manewrujący KH-101.

- Do wybuchu doszło na terenie suszarni zboża. Na miejscu powstał duży lej, siła eksplozji przewróciła ciągnik rolniczy i przyczepę.​ Ofiary to dwaj pracownicy miejscowej suszarni, w wieku około 50 i 60 lat - relacjonuje w rozmowie z naszą reporterką Stanisław Iwanejko, który mieszka kilometr od miejsca wybuchu.

godz. 23.02

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższą uwagą śledzi sytuację w Polsce - napisał na Twitterze we wtorek szef dyplomacji Antonio Tajani w związku z informacjami o tym, że na terytorium Polski mogły spaść rosyjskie rakiety zabijając dwie osoby. Szef MSZ poinformował, że jego resort jest w kontakcie z krajami europejskimi i sojusznikami z NATO.

godz. 23.01

Otrzymujemy bardzo niepokojące informacje z Polski. Myślami jestem z Polakami. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Polską i innymi sojusznikami w NATO - oświadczył we wtorek szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

godz. 23.00

Doniesienia z Polski budzą zaniepokojenie, najważniejsze jest uzyskanie dokładnych i potwierdzonych informacji - przekazał na Twitterze prezydent Finlandii Sauli Niinisto, podkreślając, że władze tego kraju bezustannie śledzą sytuację.

"Rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą o wybuchu w Polsce. Złożyłem kondolencje. NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy prowadzą ścisłe konsultacje. Ważne jest, aby wszystkie fakty zostały ustalone" - napisał Stoltenberg na Twitterze. 

- Jestem zaniepokojona doniesieniami o wybuchu w Polsce po zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po informacji, że na terytorium naszego kraju mogła spaść rosyjska rakieta.

- Wicepremier Mariusz Błaszczak odbędzie jeszcze dziś pilną rozmowę z Sekretarzem Obrony USA - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. 

- Pan Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu jutro Rady Bezpieczeństwa Narodowego na godz. 12.00 - informuje szef gabinetu prezydenta, Paweł Szrot.

Godz. 22. 20

Zakończyło się pilne posiedzenie w BBN. Rzecznik rządu potwierdził, że w Przewodowie doszło do eksplozji. Poinformowano także, że Polska wprowadza specjalne procedury, m.in. podnosi gotowość bojową armii. Trwają konsultacje ws. uruchomienia art. 4. Paktu Północnoatlantyckiego.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<.

Godz. 22.05

Moje myśli są z Polską, naszym bliskim sojusznikiem i sąsiadem - napisała we wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do informacji o tym, że rosyjska rakieta mogła spaść na terytorium Polski.

Godz. 22.00

W Warszawie zbiera się sztab kryzysowy. - Zwołałem pilny sztab kryzysowy w związku z pojawiającymi się doniesieniami o wydarzeniach nieopodal wschodniej granicy Polski- poinformował prezydent stolicy. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<.

Godz. 21.30

Prezydent Ukrainy przemówił do Polaków. Przekazał wyrazy współczucia. Czytaj więcej >>TUTAJ<<.

Godz. 21.20

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza, że zaatakowało Polskę. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 21.15

Rosyjskie Ministerstwo Obrony: Wypowiedzi polskich mediów i urzędników o rzekomym upadku „rosyjskich” rakiet w rejonie osady Przewodów to celowa prowokacja mająca na celu eskalację sytuacji.

Godz. 21.09

Wciąż nie rozpoczęło się pilne posiedzenie rządu. Prawdopodobnie rozpocznie się dopiero po zakończeniu pilnego spotkania w BBN.

Godz. 20.51

O godzinie 21 rozpocznie się pilne posiedzenie rządu. W BBN wciąż trwa narada. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<.

Godz. 20.50

W mediach pojawiło się nagranie z Przewodowa, gdzie miała spaść rosyjska rakieta, która zabiła dwie osoby.

Zobacz zdjęcia

Godz. 20.42

W sytuacji zagrożenia, niezależnie od wewnętrznych sporów i różnic, wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni, w tej trudnej chwili będziemy razem - napisał we wtorek wieczorem lider PO Donald Tusk.

Godz. 20.20

Nie możemy potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Dodał jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

Godz. 20.12

Oświadczenie wojewody lubelskiego odbędzie się między godziną 21 a północą. Na miejsce nie zostaną wpuszczeni dziennikarze.

Godz. 20.11

Na miejsce jedzie wojewoda lubelski.

Godz. 20.10

O godz. 21 zbierze się Rada Ministrów.

Godz. 20.00

Agencja AP powołując się na amerykańskie źródła wywiadu informuje, że rosyjska rakieta spadła na terytorium Polski, zabijając dwie osoby.

- Rosyjski reżim wystrzelił rakiety, które wycelowały nie tylko w ukraińskich cywilów, ale także wylądowały na terytorium NATO w Polsce - napisał Artis Pabris.