Inwestycje

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej. Będą utrudnienia i objazdy

2024-06-13 14:40

Budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej rusza na dobre. Jak przekazał ratusz, od niedzieli, 16 czerwca zamknięta zostanie ul. Rakowiecka oraz jedna jezdnia ul. Puławskiej. Kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na utrudnienia i objazdy.

Tramwaj na Rakowieckiej - rusza budowa

Pierwszy etap prac obejmie budowę torów do skrętu z ul. Puławskiej w Rakowiecką. - Zmieni się też jezdnia tej ulicy w kierunku Ursynowa - pomiędzy Goworka a Olszewską. Powstaną tu nowe chodniki i droga dla rowerów. W czasie robót nie będzie dłuższych przerw w kursowaniu tramwajów - w ramach poprzednich prac na skrzyżowaniu Puławskiej i Goworka wybudowany został już węzeł z rozjazdami i krzyżującymi się torami - przekazali urzędnicy.

Z powodu robót wprowadzone zostaną znaczące zmiany w ruchu samochodów. W niedzielę, 16 czerwca o godz. 22:00 zamknięta zostanie ul. Rakowiecka na odcinku od Puławskiej do Starościńskiej. Kierowcy nie pojadą także jezdnią ul. Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Do ich dyspozycji będzie objazd, który poprowadzi ul. Batorego, al. Niepodległości i ul. Madalińskiego. Zmiany te zostaną utrzymane do końca wakacji.

- Na Puławskiej kierowcy w obu kierunkach pojadą drugą nitką - dwoma pasami do centrum i jednym w przeciwną stronę. Jadący na Ursynów przejadą na drugą jezdnię na wysokości skrzyżowania z Goworka, a na właściwą nitkę wrócą przy Narbutta. Na ul. Waryńskiego będzie jeden pas do jazdy prosto i dwa do skrętu w lewo - w ul. Goworka. Z Goworka kierowcy skręcą na Puławską tylko w prawo - zaznaczył ratusz.

Jeśli chodzi o samą ul. Rakowiecką, tam "zakaz ruchu zostanie ustawiony na ul. Rakowieckiej za skrzyżowaniem ze Starościńską (jadąc od strony al. Niepodległości), z wyłączeniem dojazdu do posesji oraz MON". Między Starościńską i Sandomierską kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdą stronę. Ratusz wyjaśnił, że kierowcy wyjadą tędy z ul. Sandomierskiej w stronę al. Niepodległości.

- Z parkowania zostaną wyłączone także wyznaczone zatoki. Za Sandomierską możliwy pozostanie jedynie dojazd do posesji przy ul. Rakowieckiej 1/3 i 5. Na ul. Olszewskiej zostanie zmieniony kierunek ruchu. Teraz kierowcy będą jeździli od ul. Sandomierskiej do Puławskiej, którą jednym pasem dojadą do ul. Rejtana. Tu kierunek ruchu pozostanie bez zmian - do Sandomierskiej. Ul. Puławską, za skrzyżowanie z Rejtana, będą mogli pojechać wyłącznie dojeżdżający do posesji przy ul. Puławskiej 18. Wyjadą ul. Rejtana. Ul. Narbutta zachowa połączenie z Puławską - zaznaczyli urzędnicy.

Zmiany dla komunikacji miejskiej obejmą trzy linie autobusowe - 119 (w kierunku Rakowiecka-Sanktuarium), 167 (w kierunku Stare Bemowo/Fort Radiowo) i 168 (w kierunku Woronicza). Skręcą one z Goworka w Puławską, a później pojadą Waryńskiego i Stefana Batorego do swoich tras.

Co będzie się działo na budowie po zakończeniu opisanego etapu? - Prace na skrzyżowaniu al. Niepodległości i Rakowieckiej wykonawca planuje na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Nie będą się one wiązały z ograniczeniem ruchu tramwajowego, co jest planowane dopiero w drugim kwartale 2025 r. Wtedy tramwajarze wyremontują też tory wzdłuż al. Niepodległości, w tym przejazdy na skrzyżowaniu z Trasą Łazienkowską - wyjaśnił ratusz.

Tramwaj na Rakowieckiej - kiedy będzie gotowy?

Tramwaj na Rakowieckiej połączy Puławską z al. Niepodległości. Tory pobiegną po północnej stronie ulicy. Inwestycja ma być zielona - na trasie i w jej okolicach pojawią się rozchodnik, krzewy, byliny, trawy, kwiaty cebulowe. Wzdłuż Rakowieckiej zostanie również posadzonych 39 dużych drzew.

Wykonawca otrzymał na realizację inwestycji 22 miesiące.

Jak dobrze znasz piosenki o Warszawie? Quiz

Pytanie 1 z 8
W której piosence Maryla Rodowicz śpiewa: "To był maj, pachniała Saska Kępa szalonym, zielonym bzem"?
Tu bedzie nocować 150 tramwajów! Wypasona noclegownia w Warszawie
Jak oszczędzać na transporcie w mieście? Nasze porady! PORACHUNKI OSOBISTE