szczepienie

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Zdrowie

Ruszyło szczepienie "na Krakena". Kto może przyjąć szczepionkę? Jak się zapisać?

2023-12-06 20:58

Od środy, 6 grudnia każda osoba powyżej 12. roku życia może przyjąć kolejną dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19, tym razem w nowym wariancie. Mowa o preparacie Nuvaxovid firmy Novavax, który został zmodyfikowany na podwariant koronawirusa XBB.1.5 (Kraken). W jaki sposób można zapisać się na szczepienie?

Kolejna dawka szczepienia przeciw COVID-19 - dla kogo?

Skierowania na szczepienie zostały wystawione w nocy z 5 na 6 grudnia. Może z niego skorzystać każda osoba, która przekroczyła 12 lat i nie szczepiła się wcześniej na COVID-19 lub przyjęła ostatnią dawkę co najmniej sześć miesięcy wcześniej.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, iż są grupy, które szczególnie powinny się zaszczepić. Mowa tu o osobach starszych, osobach z obniżoną odpornością, z chorobami współistniejącymi oraz pracownikach ochrony zdrowia i tych, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym.

Rzeczniczka resortu zdrowia Iwona Kania poinformowała, że zainteresowanie szczepieniem jest duże. - Jest prawie 29 tys. terminów dla pacjentów, już ustalonych terminów, na które można się zapisać. Jeśli chodzi o szczepienia, dane z rejestracji, już 615 osób skorzystało z tego, więc szczepienia się odbywają - przekazała we wczesnych godzinach popołudniowych.

Swoje skierowanie na szczepienie - jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia - znaleźć można na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Może je również wystawić lekarz POZ. Listę placówek, w których odbywają się szczepienia nową szczepionką, umieszczono natomiast w serwisie pacjent.gov.pl. Co ciekawe, część punktów nie dysponuje jeszcze preparatami, a w niektórych już brakuje miejsc.

- 210 tys. dawek zostało zamówionych, kolejne 200 tys. już zakontraktowano. Będą one dostarczone w przyszłym lub jeszcze kolejnym tygodniu do Polski, także każdy chętny pacjent powyżej 12. roku życia może się zaszczepić - podkreśliła Kania. Jak dodała, pojawiły się pojedyncze przypadki problemów z zapisami za pomocą Profilu Zaufanego. - Wtedy radzimy wylogowanie i zalogowanie się od nowa po kilku czy kilkunastu minutach oraz sprawdzenie łącza - zaznaczyła.

Kolejna dawka szczepienia przeciw COVID-19 - jak się zapisać?

W jaki sposób można zapisać się na szczepienie? Ministerstwo Zdrowia podpowiada, by zrobić to poprzez aplikację mojeIKP, e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl lub bezpłatną infolinię 989. Można również udać się bezpośrednio do przychodni lub apteki, znalezionej na stronie pacjent.gov.pl.

Współpraca przy materiale: Oliwia Krettek

Nietypowa apteka "Przy Chełmskiej" - zobacz zdjęcia:

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19