SKM: Wi-fi niedostępne w pociągach? Kiedy pasażerowie skorzystają z szybkiego internetu?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

SKM: Wi-fi niedostępne w pociągach? Kiedy pasażerowie skorzystają z szybkiego internetu?

2021-06-01 8:38

Pasażerowie stołecznej komunikacji miejskiej mogą korzystać z darmowego internetu w większości autobusów oraz w metrze. Podróżujący pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej będą musieli na to poczekać. Na razie darmowa sieć będzie dostępna tylko w nowych składach.

"Wi-Fi w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej będzie dostępne w 21 nowych pojazdach produkowanych aktualnie przez Newag" – przekazała PAP, Zuzanna Szopowska–Konop, rzeczniczka Szybkiej Kolei Miejskiej. Jak podała, "pierwszy z nich zabierze pasażerów na pokład latem przyszłego roku. Kolejne będą sukcesywnie wprowadzane do rozkładu jazdy". Wszystkie nowe składy wyposażone w darmowe Wi-Fi, wyruszą na stołeczne tory do końca 2022 roku.

Nie wiadomo, kiedy z usług darmowej sieci będzie można skorzystać w obecnie jeżdżących pociągach Elf i Impuls. "Chcielibyśmy, aby usługa była dostępna we wszystkich naszych pojazdach, ale w przypadku obecnie użytkowanych pociągów nie mogę podać wiążącego terminu" – zaznaczyła rzeczniczka.

Najnowsze pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej produkowane przez Newag, poza darmową siecią, wyposażone będą w ładowarki USB, automaty biletowe, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory. Każdy pociąg będzie klimatyzowany i wyposażony w ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. W pociągach będzie "ponad 1600 miejsc, czyli o około 60% więcej niż Elfy i Impulsy, którymi teraz dysponuje Szybka Kolej Miejska" – poinformowała rzeczniczka. W godzinach szczytu będą kursowały w "podwójnym zestawieniu, co oznacza, że dwa pojazdy będą ze sobą połączone".

Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych brutto, z czego blisko 203 miliony pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Nowe pociągi będą stacjonowały na terenie zaplecza Szybkiej Kolei Miejskiej na Odolanach.

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej przewożą pasażerów na czterech trasach, o łącznej długości ponad 160 kilometrów. Łącząc stolicę w podwarszawskimi miejscowościami.