Spektakularny remont kamienicy Anisima Puguńca przy ul. Małej 11. Wygląda jak nowa!

2023-01-06 11:21

Z końcem minionego roku zakończyły się prace remontowe prowadzone przy kamienicy Anisima Puguńca przy ul. Małej 11 na Pradze. Jak wygląda zabytkowa kamienica po remoncie? Sprawdźcie naszą galerię.

Remont kamienicy na Pradze

Pomimo, że kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków, a więc jej wnętrza nie podlegają ścisłej ochronie konserwatorskiej, stołecznemu konserwatorowi zabytków zależało na tym, aby wyeksponować wszystkie walory tego domu. Efekty uzyskano dzięki dobrej współpracy z inwestorem, czyli ZGN Praga-Północ i ogromnemu zaangażowaniu wykonawcy remontu.

Prace prowadzone były przy maksymalnym poszanowaniu oryginalnych elementów dawnego wystroju. Do mieszkań wstawiono nowe drzwi odtwarzające wzór stolarki historycznej. Oryginalne nie zostały zniszczone, znalazły schronienie w Archiwum Warszawskiego Detalu działające przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Do remontu balustrad zostało wykorzystane drewno pochodzące z belek stropowych kamienicy. Ozdobne elementy schodów zostały oczyszczone, a ubytki uzupełnione. Odtworzono drewniane stopnie. Posadzkę, kiedyś drewnianą zastąpiono bardziej odpornymi czarno-białymi płytkami. W wejściach do klatek, z bramy i podwórka, osadzono nowe drzwi nawiązujące do dawnej stolarki. Odnowiony został także przejazd bramny.

Stuletnie dekoracje malarskie na ścianach kamienicy

Ściany i sufity klatki były w złym stanie. Podczas remontu odkryto malowidła przedstawiające dwukolorową kompozycję geometryczno-roślinną. Po żmudnej i wymagającej niezwykłej precyzji pracy konserwatorek malarstwa udało się je odtworzyć i domalować brakujące fragmenty. Inwestor przeznaczył dodatkowe środki i dzięki pracy wykonawcy oryginalne, ponad 100-letnie wymalowania zostały wyremontowane i znów są ozdobą tej pięknej kamienicy.

Ścieżki rowerowe, nowe chodniki. Tak zmienia się centrum Warszawy