Starlink

i

Autor: Jeff Bryant flickr.com Starlink

STARLINK nad Warszawą 20.05 - o której oglądać przelot satelitów?

2021-05-20 20:22

Dziś ostatnia okazja, by wyraźnie zaobserwować przelot kilkudziesięciu satelitów Starlink po nocnym niebie! Połyskliwy sznur będzie można zobaczyć również nad stolicą. O której oglądać Starlinki w Warszawie? Gdzie kierować wzrok? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Starlink nad Warszawą 20.05 - o której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać wszyscy pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. I nic dziwnego, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" 60 satelitów wysłanych przez SpaceX w kosmos. Ostatni lot wynoszącej je rakiety odbył się 16 maja. Urządzenia są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. 20 maja będziemy mieli najprawdopodobniej ostatnią okazję, by oglądać je w miarę wyraźnie. Starlink Będą widoczne także z Warszawy! Koniecznie dowiedzcie się, o której je oglądać.

Majowa Masa Krytyczna dedykowana dzieciom!
Sonda
Widziałeś już Starlinki Elona Muska?

O której Starlinki nad Warszawą?

W czwartek 20 maja widoczne będą urządzenia z dwóch serii: L26 i L27. Satelity Starlink z serii L26 pojawią się nad Polską po godzinie 21:53. Ich drugi przelot odbędzie się po 23:32. Satelity z serii L27 będą przelatywały po 1:50 i po 3:24. W tym też czasie należy ich wypatrywać nad Warszawą. Widoczność będzie zależna od zachmurzenia. Warto więc sprawdzić prognozę pogody.

Gdzie wypatrywać Starlinków nad Warszawą?

Serie osiągnęły już dużą wysokość. Satelity z perspektywy Warszawy pojawią wysoko nad horyzontem, przelatywać będą niemal przez sam środek nieba, z zachodu na wschód. Radzimy znaleźć miejsce wolne od latarni ulicznych. Dobrymi punktami obserwacji będą wzniesienia terenu. Warto mieć ze sobą lornetkę, gdyż satelity mogą być dość blade na tle nieba.