mazowieckie

Niesamowite odkrycie w lesie. List z butelką sprzed blisko 100 lat

2024-04-22 14:20

Leśniczy Leśnictwa Sikórz (mazowieckie), który wraz z geodetą wykonywał prace związane z ustaleniem granicy kompleksu leśnego, natrafił na ciekawe znalezisko. Był to list ukryty w butelce. Okazało się, że spisane tam słowa mogą pochodzić jeszcze sprzed II wojny światowej.

W trakcie prac nad wznowieniem granic między drogą gminną a lasem w miejscowości Sikórz geodeta oraz pracownik Nadleśnictwa Płock znaleźli zakorkowaną butelkę z listem.

Odkrycie w lesie: butelka z listem

Znajdujący się w butelce list, okazał się ważną pamiątką dla mieszkańców Sikorza. Autorem listu okazał się ksiądz Józef Sobociński i organista Rafała Banasiak. Znalezisko pochodzi z czasów przed II wojną światową, a tak o nim pisze na mediach społecznościowych Nadleśnictwo Płockie: "List znajdujący się w butelce pochodzi z 24 czerwca 1939 roku. Opatrzony jest pieczęcią parafii oraz podpisem księdza Józefa Sobocińskiego i organisty Rafała Banasiaka. Zawiera słowa Ewangelii świętej według świętego Mateusza" - poinformowało Nadleśnictwo Płock w mediach społecznościowych.

Kim był ksiądz Sobociński?

Jak podaje "Tygodnik Płocki" ksiądz Sobociński urodził się w Skępem 4 października 1891 roku. Skończył Seminarium Nauczycielskie w Wymyślinie, a w 1909 roku podjął się pracy nauczyciela w Gójsku i Ligowie. W 1923 roku otrzymał święcenia kapłańskie, których udzielił mu biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski.

Po rozpoczęciu II wojny światowej ksiądz został aresztowany przez Niemców. Trafił do więzienia w Płocku. Następnie został przetransportowany do obozu koncentracyjnego KL Soldau w Działdowie, gdzie zginął 20 września 1941 roku.

Jak można dowiedzieć się z portalu panoramaplocka.pl duchowny został zamordowany w obozie koncentracyjnym w ramach "próby likwidacji epidemii tyfusu plamistego".

Alina Janowska pisała pamiętnik! Rodzina aktorki nie kryje zaskoczenia