zimowy wybieg

i

Autor: Ewa Sas

Tatra odeszła. Co dalej z wybiegiem dla niedźwiedzi przy al. Solidarności?

2021-02-11 21:55

W historii ZOO w sobotę zakończyła się pewna epoka. Po 38 latach trzeba było uśpić niedźwiedzicę Tatrę. Tymczasem od maja zeszłego roku pusty stoi wybieg dla miśków na Pradze Północ, którego Tatra stała się symbolem. Władze ZOO zdradzają, co chciałyby stworzyć w tym miejscu.

Pączki na Tłusty Czwartek

Miejsce spotkań i edukacji

Nie jest tajemnicą, że wybieg dla niedźwiedzi stał się już symbolem Pragi Północ. Dlatego władze ZOO chcą, żeby nadal był miejscem charakterystycznym, choć już bez niedźwiedzi. W maju 2020 roku na wybieg wtargnął pijany mężczyzna i usiłował utopić jedną ze znajdujących się tam niedźwiedzic, Sabinę. Wówczas zapadła natychmiastowa decyzja o przeniesieniu zwierząt na teren ogrodu zoologicznego. I tę decyzję dyrektor ZOO podtrzymuje do dziś, ale chce żeby wybieg nadal był miejscem charakterystycznym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pojawi się tutaj restauracja z lokalnymi przysmakami - Gdyby znalazł się inwestor, który chciałby zbudować restaurację z tarasem: dania warszawskie plus taras widokowy. Do tego jakaś możliwość wykorzystania tego jako kafejkę do spotkań historycznych, wystaw fotografii. Marzy nam się, żeby to było takie miejsce, gdzie możnaby zrobić szkolenie z varsavianistyki czy historii Pragi - zdradza dyrektor ZOO, Andrzej Kruszewicz.

Wszystko pod okiem Tatry

Tymczasem za obecnością miśków na wybiegu przy Parku Praskim wciąż tęsknią mieszkańcy. I liczą, że zwierzaki jeszcze wrócą w to miejsce. - Pamiętam od 50 lat te misie tutaj. Dodają uroku - mówi jedna z mieszkanek - Jestem za tym, żeby wróciły.

- Bardzo bym chciał, żeby te misie wróciły do woliery - dodaje inny mieszkaniec.

Dyrektor ZOO nie pozostawia złudzeń - niedźwiedzie brunatne tu nie wrócą. Pojawi się tu za to brązowa niedźwiedzica Tatra, a dokładnie jej posąg odlany z brązu w wymiarach 1:1. - Tatra, która tam przeżyła prawie całe swoje życie. Dokonaliśmy zeskanowania jej postawy w takiej stojącej na czterech nogach, z głową lekko uniesioną, wyciągniętym noskiem. W takiej pozycji została zeskanowana. Wykorzystamy te skany i wydrukujemy najpierw rzeźbę 3d, a potem zrobimy odlew - mówi dyrektor Kruszewicz. Nie wyklucza, że na zrobienie posągu zostanie zorganizowana zbiórka. Możliwe też, że nim pojawi się ten we właściwych rozmiarach - miniaturowe wersje podobizny Tatry będzie można kupić w sklepiku ZOO!

W przyszłym tygodniu władze ZOO mają się spotkać z przedstawicielami miasta i rozmawiać o wcieleniu w życie planów zagospodarowania wybiegu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...