Dziekanów Bajkowy przenosi w czasy dzieciństwa
Aby dotrzeć z centrum Warszawy do Dziekanowa Bajkowego, w zależności od pory dnia, wystarczy niecała godzina jazdy. Granicę sołectwa z sąsiednim sołectwem Dziekanów Leśny wyznacza ul. Kolejowa. Tym, co wyróżnia opisywaną okolicę, są oczywiście wyjątkowe nazwy ulic. Przejeżdżając przez tę część wsi, natrafić można m.in. na adresy przy:
- ul. Krasnoludków,
- ul. Złotej Rybki,
- ul. Dobrej Wróżki,
- ul. Czerwonego Kapturka,
- ul. Kota w Butach,
- ul. Kaczki Dziwaczki,
- ul. Kopciuszka,
- ul. Bolka i Lolka.
Swoje ulice otrzymali tam również Jan Brzechwa oraz Maria Kownacka. Okolica jest zabudowana przez domy jednorodzinne, zamieszkuje ją ok. 1,1 tys. osób (dane na koniec 2023 r.).
Dziekanów Leśny, kiedyś Dziekanów Niemiecki
Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łomiankach, historia Dziekanowa Leśnego (wcześniej Kolonii Dziekanowskiej, Dziekanowa Niemieckiego) sięga XIX w. To właśnie wtedy na okolicznych ziemiach protegowany króla Stanisława Augusta Antoni Trębicki osadził grupę kolonistów niemieckich, którzy niedługo później przenieśli się do nowo założonej wsi. Z tego też względu sąsiedni Dziekanów, z którego wydzielono grunty, stał się Dziekanowem Polskim.
Z czasem na opisywanych terenach znacząco rozwijało się rolnictwo, po I wojnie światowej traktowano je jako podmiejskie letnisko, także dzięki budowie linii kolejowej łączącą Palmiry z Warszawą. Protestancka ludność niemieckojęzyczna rezydowała tam jeszcze do końca II wojny światowej. We wsi nadal znajdują się zinwentaryzowane nagrobki na cmentarzu ewangelickim z XIX w.
Dziś Dziekanów Leśny cieszy się przychylnością turystów głównie ze względu na bliskość Kampinoskiego Parku Narodowego. Z Warszawy można przejechać przez miejscowość komunikacją miejską, m.in. autobusem linii 800, kursującym w sezonie letnim do nieodległych Palmir i tamtejszego Miejsca Pamięci. Przez wieś biegnie również kilka szlaków turystycznych, łączących ją m.in. ze związanymi z Fryderykiem Chopinem Brochowem oraz Żelazową Wolą.
Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie - zobacz zdjęcia: