Kazanów

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego / UMiG Kazanów

Z regionu

To najmniejsze miasto w woj. mazowieckim. Właśnie odzyskało prawa miejskie

2025-01-17 17:07

1 stycznia 2025 r. na mapie woj. mazowieckiego pojawiło się nowe miasto. To Kazanów w powiecie zwoleńskim, zamieszkiwany przez zaledwie kilkaset osób. Co ciekawe, miejscowość jest drugim najmniejszym miastem Polski i jednocześnie najmniejszym miastem na Mazowszu. W przeszłości Kazanów miał już prawa miejskie, które utracił po upadku powstania styczniowego.

Kazanów najmniejszym miastem w woj. mazowieckim

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Kazanów liczy jedynie ok. 400 mieszkańców. Z tego względu znajduje się w czołówce najmniejszych pod względem liczby ludności miast w Polsce. Miejscowość wyróżnia nie tylko opisana kwestia zaludnienia, ale i bogata historia.

"Miasto leży nad rzeką Iłżanką. Założył je na gruntach wsi Miechów Marcin Kazanowski herbu Grzymała na mocy przywileju króla Zygmunta Augusta z 1566 r. Przywilej nadawał nowemu miastu prawa magdeburskie oraz organizowanie trzech jarmarków na Trzech Króli, dzień św. Trójcy i św. Franciszka. W II poł. XVII w. właścicielami miasta został ród Głogowskich. Jednak już przed 1683 r. miasto przejął ród Strzałkowskich herbu Ostoja, który u króla Jana III Sobieskiego wystarał się o przywileje cechowe dla Kazanowa" - przekazali przedstawiciele Urzędu.

Zgodnie z dokumentami pochodzącymi z 1818 r. parafia kazanowska liczyła 402 wiernych. Niecałe 10 lat później - o czym świadczą historyczne źródła - liczba mieszkańców Kazanowa wynosiła ok. 600 (w tym ok. 200 Żydów). W miejscowości stało nieco ponad 80 drewnianych domów, drewniana bożnica oraz murowany kościół.

Czytaj również: Ta dzielnica Warszawy przyciąga tłumy nowych mieszkańców. Co ją wyróżnia?

"Tragedia II wojny światowej nie ominęła też okolic Kazanowa. 18 marca 1942 r. w odwecie za zabicie niemieckiego żandarma hitlerowcy przeprowadzili egzekucję mieszkańców Kazanowa i okolic. Po wojnie miejscowość się rozwijała. W 1957 r. otwarto Gromadzką Bibliotekę Publiczną. W 1958 r. rozpoczęto budowę Domu Kultury, jednak podczas pracy zmieniono przeznaczenie budynku, przekształcając go na szkołę. W 1964 r. oddano do użytku mieszkańców bar »Nad Iłżanką«. Dwa lata później zaczęło funkcjonować pierwsze przedszkole w Kazanowie" - czytamy w komunikacie Urzędu. W 1973 r. utworzona została gmina Kazanów. Po reformie administracyjnej miejscowość znalazła się w granicach powiatu zwoleńskiego.

Nowe miasto w woj. mazowieckim 2025

Warto przypomnieć, że jeszcze w połowie XVI w. Kazanów otrzymał prawa miejskie decyzją króla Zygmunta Augusta. Później utracił je wskutek represji po powstaniu styczniowym. Miejscowość ponownie stała się miastem 1 stycznia 2025 r. Aby mogło do tego dojść, lokalny samorząd musiał spełnić szereg warunków. Decyzja potrzebowała również poparcia samych mieszkańców. Ostatecznie woj. mazowieckie zyskało nowe najmniejsze miasto, które - o czym wspomnieliśmy - wyróżnia się w tym aspekcie również w skali całego kraju.

Co ciekawe, z okazji odzyskania praw miejskich na rynku w Kazanowie zorganizowano huczną imprezę sylwestrową z udziałem DJ-a. Mieszkańcy mogli wspólnie się bawić i zjeść coś ciepłego - za gastronomiczny aspekt imprezy odpowiadało Koło Gospodyń Wiejskich "Kopieckie Jaskółeczki".

- Niech Nowy Rok przyniesie każdemu z Was zdrowie, radość i pomyślność. Dzisiaj, jako miasto, wkraczamy w nowy etap naszej historii. Odzyskanie praw miejskich to wynik wspólnej determinacji. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za ich wkład i wiarę, że Kazanów znów stanie się miastem, które zasługuje na swoją dawną świetność. Niech odzyskanie praw miejskich będzie symbolem nowego początku dla naszego miasta - powiedziała o północy burmistrz Teresa Pancerz-Pyrka.

Czytaj również: Najniżej położony punkt w woj. mazowieckim. Niewiele osób wie, gdzie się znajduje

Koniec warszawskiego Sezamu. To był kultowy sklep na mapie stolicy - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Niezwykła willa w Warszawie niszczeje. Ma wielką wartość historyczną
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Nawrocki na JASNEJ GÓRZE. Dr hab. Brodzińska-Mirowska: Kościół wychodzi BARDZO ŹLE! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ