Drewniak Burkego z dotacją na remont

i

Autor: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Drewniak Burkego z dotacją na remont

historia

To ostatni drewniany budynek na Starej Pradze. Przejdzie generalny remont

2024-05-21 9:38

Oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy. Budynek jest jednym z trzech, który na wniosek m.st. Warszawy otrzymał dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Generalny remont pozwoli na uratowanie jedynego zachowanego drewnianego budynku na Starej Pradze. Oficyna Burkego otrzymała z rządowego programu na ten cel 3,5 mln zł. W ostatnich dniach Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ ogłosił przetarg na „Remont i konserwację zabytkowej oficyny Edmunda Burkego przy ul. Kawęczyńskiej 26”. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 28 maja. Prace budowlane mają się zakończyć w 2026 r.

Zabytek przy Kawęczyńskiej. Historia drewnianej oficyny Burkego

Oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy.

Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Stanowiła część zespołu mieszkalnego, z którego został tylko jeden budynek, który przetrwał w niezmienionej formie przeszło 120 lat, zachowując w znacznym stopniu zabytkową substancję. Po II wojnie światowej stał się domem komunalnym. Ostatni lokator wyprowadził się w 2016 r.

W styczniu 2021 r. z powodu pogarszającego się stanu budynku wykonano remont zabezpieczający drewniaka. Założono izolację pionową fundamentów. Wymieniono podwaliny i przegniłe fragmenty drewnianej konstrukcji. Zagrożone stropy zostały podstemplowane. Wykonano wewnętrzne ściągi, które spinają fasadę i ściany szczytowe. Rozebrano dwa skrajne kominy, które groziły zawaleniem, a dwa środkowe wzmocniono stalowymi obejmami.

Najnowocześniejszy węzeł przesiadkowy w Polsce?! Tak zmieni się Warszawa Wschodnia