"Tramwaj ma pierwszeństwo". Kto umieścił napisy na pl. Zbawiciela?

2021-06-01 17:15

Tramwaj ma pierwszeństwo - takie napisy w nocy pojawiły się przy przejściach dla pieszych na placu Zbawiciela. Mają przypomnieć, że zmiany w kodeksie drogowym nie dotyczą tych pojazdów. Kto je umieścił?

Raport z anteny 1.06, godz.10

"Tramwaj ma pierwszeństwo"

Takie napisy w nocy pojawiły się przy przejściach dla pieszych na placu Zbawiciela. Docelowo znajdą się na stu zebrach bez sygnalizacji.

Dzisiaj w nocy rozpoczęliśmy akcję dodatkowego oznaczania przejść dla pieszych przez tory ostrzegawczymi napisami „Tramwaj ma pierwszeństwo” z piktogramami. Napisy pojawią się na ponad 100 przejściach. Pierwsze pojawiły się na placu Zbawiciela. Napisy są wykonane farbą, która po upływie kilku tygodni zniknie i jest to podyktowane potrzebą dbania o estetykę miasta. Zakładamy możliwość powtórzenia akcji, albo nawet namalowania napisów na stałe - mówi rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

Czytaj także: Stołeczna radna chce zniżek dla medyków. Taniej mogliby korzystać z kin, muzeów i basenów

Wszystko dlatego, że od dziś weszły w życie nowe przepisy. Główna zmiana to pierwszeństwo dla pieszych, którzy wchodzą na przejście. Zapis budzi emocje. - Skąd mamy mieć pewność, że pieszy, który zbliża się do pasów zamierza na nie wejść, a nie minąć? Często jest tak, że pieszy zatrzymuje się przed pasami, wyciąga telefon i nie przechodzi - skarżą się kierowcy.

W kodeksie pojawiły się też zapisy o jeździe do 50 km/h w mieście także nocą i zakaz jazdy "na zderzaku".​

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!