Tramwaj na Kasprzaka

i

Autor: UM Warszawa / Tramwaje Warszawskie

Inwestycje

Tramwaj na Kasprzaka wreszcie gotowy! Kiedy otwarcie nowej trasy na Woli?

2024-03-04 18:11

Warszawski ratusz przekazał dobre informacje dla pasażerów, którzy czekali na tramwaj na Kasprzaka. Na placu budowy trwają już ostatnie prace wykończeniowe, dzięki czemu nowa trasa zostanie udostępniona we wtorek, 5 marca, w godzinach porannych. Pod koniec miesiąca, 25 marca tramwaje powrócą natomiast na ul. Wolską.

Na nowym odcinku torów i w jego okolicach trwają ostatnie prace wykończeniowe. Wykonawca szlifuje tory oraz montuje infrastrukturę przystankową.

- Przez kilka dni szarymi płatami materiału pokrywane były również wszystkie strome tereny zielone wzdłuż trasy. To biodegradowalne maty, zrobione z materiałów z recyklingu, na których - już za parę tygodni - wyrosną łąki kwietne. Tramwajarzy czeka jeszcze sadzenie bluszczu na ścianach wykopu i posadzenie kolejnych z 94 drzew - przekazali urzędnicy. Bardziej zielono zrobi się też w okolicach przystanku przy Redutowej, a na skraju torowiska i parku Powstańców Warszawy powstanie podwójny, a miejscami nawet potrójny szpaler drzew.

Utrudnienia przed otwarciem tramwaju na Kasprzaka

Z ramach prowadzonych przygotowań tramwajarze będą jeszcze musieli 4 marca zdemontować rozjazd nakładkowy w okolicy przystanku Fort Wola. Będzie to wymagało wyłączenia ruchu tramwajowego ul. Powstańców Śląskich i Połczyńskiej od Górczewskiej - właśnie do Fortu Wola.

- Prace rozpoczną się ok. godz. 9:30, po porannym szczycie komunikacyjnym i potrwają cały dzień. Wtedy swoje trasy zmienią tramwaje linii 76 oraz autobusy linii zastępczej Z26. Tramwaje 76 będą z Metra Młociny dojeżdżały tylko do pętli Osiedle Górczewska. Ostatni kurs z przystanku Metro Bemowo 07 w kierunku Fortu Wola będzie o godz. 9:42, natomiast ostatni z przystanku Fort Wola 04 w kierunku Metro Młociny o godz. 10:00 - przekazał ratusz.

Linia autobusowa Z26 będzie kursowała miedzy Metrem Płocka a Osiedlem Górczewska, dojeżdżając do przystanków na wysokości ulicy Z. Klemensiewicza. Pierwszy kurs w stronę Bemowa zaplanowano na godz. 9:29, a ostatni w kierunku Metra Płocka - o godz. 9:47. Później autobusy pojadą bezpośrednio ul. Wolską.

Tramwaj na Kasprzaka - kiedy otwarcie? Jakie linie pojadą nową trasą?

Jak już wspomnieliśmy, tramwaje pojadą nowymi torami na ul. Kasprzaka już od wtorku, 5 marca. Trasa będzie częścią kursu linii 10, 11, 26 i 27.

- Planowana częstotliwość to osiem minut w godzinach szczytu i dwanaście poza nim. "Jedenastka" będzie linią szczytową - tramwaje będą kursowały tylko w dni powszednie, w godzinach szczytów komunikacyjnych. Tramwaje linii 13 będą dojeżdżały do przystanków PKP Wola (Wolska), na ulicy Wolskiej za skrzyżowaniem z al. Prymasa Tysiąclecia. Na swojej trasie między Cmentarzem Wolskim a stacją metra Płocka pozostaną autobusy linii zastępczej Z26, tramwaje linii 73 i 76 przestaną kursować - podkreślili urzędnicy.

Tramwaj na Kasprzaka

i

Autor: UM Warszawa / Infoulice Warszawa

Pod koniec miesiąca, od 25 marca tramwaje będą mogły powrócić także na zmodernizowane torowisko na ulicy Wolskiej. Trasy linii 10 i 11 nie zostaną zmienione, a trasa linii 13 zostanie wydłużona do Cmentarza Wolskiego. - Zmienią się trasy linii 26 i 27 - tramwaje pojadą prosto ulicą Wolską, z pominięciem Skierniewickiej i M. Kasprzaka. Przestaną kursować autobusy linii Z26 - dodał ratusz.

Tramwaj na Kasprzaka - II etap

i

Autor: UM Warszawa / Infoulice Warszawa

Tramwaj na Kasprzaka (styczeń 2024) - zobacz zdjęcia:

Tobiasz Bocheński w SKM obiecuje metro. Rozmawiamy przejazdem z kandydatem na prezydenta Warszawy