Inwestycje

Remont Dworca Zachodniego. Tunel wreszcie przebity. Kiedy z przejścia skorzystają pasażerowie?

2024-04-03 9:40

Pod koniec marca tunel pod stacją Warszawa Zachodnia wreszcie został przebity. Jak przypomnieli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, nowe przejście połączy Wolę z Ochotą, przy okazji stanowiąc przestrzeń m.in. dla lokali usługowych oraz poczekalni. Kiedy otwarcie Warszawy Zachodniej i nowego tunelu?

Remont stacji Warszawa Zachodnia coraz bliżej zakończenia

Prace przy remoncie stacji Warszawa Zachodnia rozpoczęły się pod koniec 2020 r. Choć roboty z czasem zaczęły się opóźniać, już wkrótce powinny wreszcie dobiec końca. 28 marca przebity został tunel łączący Wolę z Ochotą.

Wkrótce przejście zyska całkowicie nowy charakter. - Na całym przejściu podziemnym są 24 lokale, które mogą być jeszcze podzielone na mniejsze, w zależności od potrzeb klienta. Naszym zadaniem jest przygotowanie ich w stanie deweloperskim pod późniejsze wykończenie przyszłych najemców - powiedział Jakub Pankiewicz z firmy Budimex.

Jak dodał, przebicie tunelu było symboliczne, gdyż w tym miejscu istniało już przejście dla pieszych o szerokości 8-12 m. - Dzisiejszy otwór już chyba ma większą szerokość, a docelowo przejście będzie miało 64 metry szerokości - przekazał.

- W 2021 r. zostało zamknięte stare przejście pod torami. Łatwo policzyć, że trzy lata czekaliśmy na ten ważny dla nas moment. Tunel będzie udostępniony pasażerom na sam koniec inwestycji, ponieważ musi przejść szereg prób, m.in. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Natomiast to, co istotne, to infrastruktura ponad nami, ona jest udostępniana pasażerom zanim zakończymy prace na poziomie -1 i -2 - poniżej w przyszłości będzie jeździł tramwaj. To największe wyzwanie, z którym się mierzyliśmy i mierzymy, by w żadnym momencie nie zamknąć stacji - dodał.

Warszawa Zachodnia, kiedy koniec prac?

Głos zabrał także Piotr Malepszak z Ministerstwa Infrastruktury, który podkreślał, jak ważne będzie oddanie dworca po remoncie. - To będzie stacja, która może być numerem jeden na sieci kolejowej w Polsce w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat - zaznaczył. Prace na stacji Warszawa Zachodnia powinny zakończyć się w grudniu 2024 r.

Wielki protest taksówkarzy w centrum Warszawy. Wojna o 1zł!