Uwaga na fałszywe SMS-y. Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

i

Autor: pixabay.com, Twitter/CERT Polska Uwaga na fałszywe SMS-y. Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Uwaga na fałszywe SMS-y. Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

2022-09-28 9:12

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS. Oszuści wyłudzają pieniądze podszywając się pod Pocztę Polską. Jak nie dać się oszukać?

Uwaga na fałszywe SMS-y

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami. Oszuści rozsyłają SMS-y informujące o rzekomej opłacie celnej za paczkę. W wiadomości dołączony jest link, który kieruje do strony umożliwiającej wykonanie płatności. Należy tam podać m.in. numer karty, jej datę ważności czy kod bezpieczeństwa (CVV), czyli informacje, które można wykorzystać do dokonania płatności.  Na stronie wykorzystano wizerunek Poczty Polskiej.

Czytaj także: Jodek potasu: na co się stosuje? Jak działa? Jakie są skutki uboczne przyjmowania? To musicie wiedzieć

- Uwaga Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami o rzekomej opłacie celnej za paczkę. W wiadomości znajduje się link do fałszywego panelu płatności wykorzystującego wizerunek Poczty Polskiej. Celem przestępców jest przechwycenie danych karty płatniczej oraz kradzież Waszych pieniędzy - czytamy na Twitterze CERT Polska.  - Złośliwe domeny na bieżąco umieszczamy na naszej liście. Zachowajcie czujność i przekażcie znajomym! Pamiętajcie, że podejrzane wiadomości SMS możecie przekazywać nam na numer 799-448-084, a wszelkie inne zagrożenia zgłaszać za pomocą formularza na https://incydent.cert.pl - czytamy.

CERT Polska

CERT Polska to jednostka działająca w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego. To pierwszy w Polsce zespół reagowania na incydenty. Do zadań CERT Polska należy m.in.:

  • monitorowanie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i incydentów na poziomie krajowym;
  • przekazywanie informacji dotyczących incydentów i ryzyk podmiotom krajowego systemu cyberbezpieczeństwa;
  • wydawanie komunikatów o zidentyfikowanych zagrożeniach cyberbezpieczeństwa;
  • reagowanie na zgłoszone incydenty;
  • klasyfikowanie incydentów, w tym incydentów poważnych oraz incydentów istotnych, jako incydenty krytyczne oraz koordynowanie obsługi incydentów krytycznych.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Waluty z całego świata. Wychodzimy ze strefy euro, miliony za 12/15

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Jaka jest waluta w USA?
Afera na Starych Powązkach. Znikają groby z XIX wieku! Biznes na cmentarzu? Niezapomniani