Oszustwo

i

Autor: Unsplash

Uwaga na wiadomości o zwrocie podatku! Oszuści mają nowy cel

2023-02-27 9:22

W lutym rozpoczęło się wielkie rozliczanie podatków. Wielu Polaków otrzyma zwroty, które zasilą ponownie ich domowy budżet. W tym okresie trzeba szczególnie uważać na wiadomości od oszustów, którzy chcą nam zaszkodzić. Bank Millenium ostrzega swoich klientów i wzbudza tym czujność wszystkich innych użytkowników bankowości internetowej.

Rozliczanie PIT za 2022 rok to obecnie gorący temat. Wiele osób zastanawia się, jak szybko dostać zwrot podatku i do kiedy złożyć PIT?  Oczywiście dodatkowe pieniądze w budżecie, zwłaszcza takie, które się nam należą to bardzo cenny element finansowego życia. W takich momentach również trzeba zachować ostrożność.

Uwaga na wiadomości o zwrocie podatku!

Dlaczego? Otóż okazuje się, że oszuści czyhają także na nasze zwroty podatków. Bank Millenium w trosce o swoich klientów wystosował specjalny komunikat.

- Cyberprzestępcy nie próżnują, tym razem podszywają się pod urzędy skarbowe. Możesz otrzymać e-mail lub SMS o zwrocie podatku – uważaj na takie wiadomości. Jeśli otrzymasz taki SMS lub e-mail, zgłoś nam to - brzmi oficjalne ostrzeżenie. 

Oszuści rozsyłają nieprawdziwe informacje o tym, że możesz otrzymać zwrot podatku. W wiadomościach znajduje się zwykle link do stron, które podszywają się pod organy podatkowe lub portale instytucji rządowych takich jak np. Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Urząd Skarbowy.

Czytaj także: mBank ostrzega swoich klientów. Jedno kliknięcie i pieniądze znikną

Jak się uchronić?

By uchronić się przed utratą pieniędzy należy nie klikać w link przesłany w takiej korespondencji. Warto w tym miejscu podkreślić, że Urzędy Skarbowe lub Ministerstwo Finansów nie proponują podatnikom odbioru nadpłaconego podatku za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Od tej zasady nie ma wyjątków.

Co zrobić, jeśli już kliknęliśmy w taki link? Przede wszystkim nie należy podawać danych osobowych, danych do logowania w bankowości internetowej oraz numerów kont i danych kart płatniczych.

Warto też zawsze, kiedy otrzymujemy tego typu wiadomość, zwrócić uwagę na jej nadawcę i treść. Możemy zweryfikować adres strony i dane nadawcy, a jeśli w wiadomości pojawiają się błędy językowe czy ortograficzne to możemy być niemal pewni, że stykamy się z oszustwem. Takie wypadki należy zgłaszać bankowi i policji.

Czytaj także: Bank Pekao ostrzega! Przez jeden telefon można stracić całe oszczędności

Oszustwo na gazownika