sms

i

Autor: Pxhere; Policja.pl

Uwaga, też mogłeś dostać podobnego SMS-a. Za nic nie klikaj w link

2022-09-21 16:58

Policjanci z Pruszkowa apelują o ostrożność. Oszuści rozsyłają bowiem SMS-y z fałszywymi informacjami o wyłączeniu prądu, aby wyłudzić pieniądze od nieświadomych ofiar.

"Metod działania oszustów jest bardzo wiele, dlatego przez cały czas musimy zachować ostrożność i zanim cokolwiek zrobimy, weryfikować otrzymane informacje. Jedną z nich jest podszywanie się pod dostawcę energii i wysyłanie do potencjalnej ofiary wiadomość SMS o planowanym odłączeniu prądu wraz z prośbą o uregulowanie należności. W treści SMS jest też link, który ułatwi nam płatność. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie!" - ostrzegają policjanci.

Czytaj również: Mazał po budynku, bo "po prostu nie lubi" świadków Jehowy. Usłyszał zarzuty

Uwaga na oszustów, którzy rozsyłają podejrzane SMS-y

Mundurowi zaznaczają, że nowe formy oszustw pojawiają się stale. Także dlatego w każdej sytuacji powinno się zachowywać ostrożność. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy otrzymana wiadomość jest prawdziwa, warto skonsultować to z bliskimi lub bezpośrednio z firmą, z której rzekomo pochodzi komunikat.

Mundurowi udostępnili również listę kwestii, o których należy pamiętać, aby nie dać się oszukać. Prezentujemy ją poniżej:

  • WERYFIKACJA - zanim cokolwiek zrobisz, zachowaj spokój i pomyśl, czy sytuacja w ogóle może cię dotyczyć. Jeśli tak, sprawdź informację u źródła;
  • NIGDY NIE KLIKAJ W LINK - nigdy nie wchodź w załączony w treści wiadomości SMS, czy też e-mail link, który miałby umożliwić dokonanie płatności. Sprawcy podszywają się pod strony łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Jeśli faktycznie masz zaległości w płatnościach, wejdź na rachunek bankowy poprzez stronę banku lub aplikację mobilną, NIGDY poprzez otrzymany link;
  • ZASTRZEŻ – jeśli padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i zastrzeż rachunek bankowy. Nie zwlekaj z tym;
  • ZADZWOŃ – jeśli po otrzymaniu wiadomości pojawi się jakakolwiek wątpliwość, a nie masz możliwość sprawdzenia w Internecie, bądź u znajomych, czy takie sytuacje miały miejsce gdzieś w Polsce, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Policjanci, po wysłuchaniu twojej historii, ocenią sytuacje i doradzą, co należy zrobić.
Wypłacał pieniądze z wyłudzonego kodu BLIK, zauważyła go policjantka

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Warszawa świętuje Dzień bez Samochodu. Kiedy pojedziemy komunikacją miejską za darmo?
  2. Groźna bakteria na Woli. Wprowadzono czasowy zakaz dla psów
  3. Warszawa szuka oszczędności: Zimniej w szkołach i rezygnacja ze świątecznych iluminacji?