Zawartość dla każdego
Autorem projektu do Budżetu Obywatelskiego jest Konrad Gawryś, który od dłuższego czasu przyglądał się inicjatywie Różowej Skrzyneczki. Uczestnicząc w Campus Polska usłyszał od wielu dziewcząt i kobiet, że wciąż jest to ważny i nierozwiązany temat.
- Sam mam dwie starsze siostry, wiem co to menstruacja. Wiem, że jest ciężko, ale trzeba je wspierać w takiej chwili - mówi Konrad Gawryś. - Panie, jak wiemy, mają duże torebki. Ale często w tych torebkach zabraknąć może podstawowych przedmiotów. Skrzyneczki mają zagwarantować to, że nie będzie dyskomfortu. W każdej chwili będzie można skorzystać, nie obawiając się, że za chwilę może być problem - dodaje.
Różowa Skrzyneczka nie ma być akcją skierowaną jedynie do kobiet menstruujących. W jej wnętrzu środki higieniczne znajdą też osoby mające problem z nietrzymaniem moczu.
- Mam córkę, wiem, że [miesiączkowanie - przyp.red.] to jest nadal temat tabu, temat trudny, który ciężko wprowadzić w codzienność i szkolną i domową. Często rodzice nie umieją o tym rozmawiać, nie wiedzą jak - mówi aktorka Magdalena Schejbal, ambasadorka projektu.
- Mamy nadzieję, że ten projekt zapoczątkuje dyskusję na temat tego, jak się traktujemy. Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o dojrzewaniu, ale również o starzeniu się. Bo mówimy o skrzyneczce międzypokoleniowej. Produkty będą tam dotyczyły i młodzieży, która zaczyna dojrzewać, i osób dojrzałych, ale również osób mających problem z wiekiem i nietrzymaniem moczu. Więc jest nadzieja w tym projekcie, że zaczniemy o tym rozmawiać. Otworzy się ta puszka tajemnic tabu, że młodzi ludzie będą wspierać starszych, że starsi ludzie zaczną życzliwiej patrzeć na młodych ludzi i na to ich trudne dojrzewanie. Bo my ze sobą nie rozmawiamy o tym, jak dojrzewamy, jak się starzejemy. To są tematy wstydliwe, starsi ludzie są zepchnięci na margines społeczeństwa i nie mamy ochoty śledzić tego, jak sobie radzą z codziennością. Młodzież też jest ostatnio pozostawiona sama sobie ze swoimi problemami fizycznymi i psychicznymi przez rodziców. Dorośli próbują wiązać koniec z końcem od rana do nocy, młodzież często zostaje z pewnymi tematami sama. Może tutaj możemy upatrywać szansy do rozmowy i do bycia razem w pewnych trudnych tematach - dodaje.
Ponad sto skrzyneczek w całej stolicy
Założeniem jest to, aby skrzyneczki były ogólnodostępne i znalazły się w miejscach, w których przebywa wiele osób, w miejscach spotkań mieszkańców Warszawy. Projekt zakłada zakup 142 skrzyneczek wyposażonych w środki higieniczne, a także ich całoroczne uzupełnianie.
- To będą miejskie ośrodki sportu, biblioteki, ośrodki zdrowia, ośrodki pomocy społecznej, a także sale widowiskowe czy centra aktywności lokalnej - wymienia Konrad Gawryś.
Warszawska Różowa Skrzyneczka Międzypokoleniowa jest jednym ze 138 projektów ogólnomiejskich, na które można zagłosować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie trwa do końca miesiąca.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!