Kuriozalna sytuacja na SOR w łódzkim szpitalu. Lekarz też niczego nie miał w ustach

i

Autor: tungnguyen0905/ Pixabay ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Kuriozalna sytuacja na SOR w łódzkim szpitalu. "Lekarz też niczego nie miał w ustach"

Wydarzenia

Protest lekarzy w Warszawie. Powodem limity w wydawaniu recept

2023-07-13 11:26

Protest zapowiedział Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. To odpowiedź na nałożone niedawno przez Ministerstwo Zdrowia limity w wydawaniu recept. Ograniczenie ma nie rozwiązywać problemu, a jedynie utrudniać pracę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - przekonują medycy.

Związkowcy będą protestować przeciwko uniemożliwianiu im pracy i narażaniu pacjentów. Manifestacja ruszy w czwartek 13 lipca o godzinie 13 przy ul. Miodowej 15 w Warszawie. Zastosowane przez Ministerstwo Zdrowia limity w wydawaniu recept to dla lekarzy nieporozumienie. "Zamiast zająć się faktycznym problemem - receptomatami, propozycja ministra uderza w lekarzy POZ i chorych" - czytamy w komunikacie organizatorów. "Walka z patologią w masowym wypisywaniu recept powinna odbywać się wspólnie, w konsultacji ze środowiskiem lekarzy, a nie przeciwko niemu" - zaznacza związek.

Ministerstwo Zdrowia nałożyło limit. Lekarz wystawi tylko 300 recept w ciągu dyżuru

Zdaniem organizatora protestu, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, działanie resortu zdrowia ws. nałożenia restrykcji dot. wydawania recept przez lekarzy jest bezprawne, ponieważ utrudnia ustawowe prawo do wykonywania zawodu.

Przypomnijmy, że od 3 lipca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w wydawaniu recept. Głównym powodem jest dostrzeżenie przez resort przypadków nadużywania tej metody leczenia wśród kilku lekarzy. Ministerstwo Zdrowia podaje, że po przeprowadzeniu audytu, natrafiono na dziesięciu lekarzy, którzy wystawili kilkaset tysięcy recept w skali roku. Dziennie mogli ich wypisywać "od blisko 300 do ponad tysiąca recept". Po zmianach, lekarz może wystawić jedynie 300 recept 80 pacjentom w czasie dziesięciogodzinnego dyżuru.

Zobacz poniżej zdjęcia z prac archeologicznych na terenie dawnego pałacu Brühla:

3-latek zmarł w żłobku. Prokuratura wyjaśnia co się stało