Warszawa nominowa do prestiżowej nagrody! Unikatowy projekt

i

Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Warszawa nominowa do prestiżowej nagrody! Unikatowy projekt

2022-02-16 20:16

Pięć lat temu na warszawskich przejściach dla pieszych ginęło 250 osób rocznie. Teraz ta liczba spadła o połowę. Warszawa inwestuje w bezpieczeństwo na drogach. Zauważyła to Komisja Europejska, która doceniła stolicę za jeden z projektów.

Za co wyróżnienie dla Warszawy?

Stolica została doceniona za audyt bezpieczeństwa przejść na pieszych. Za ten projekt Komisja Europejska nominowała Warszawę w plebiscycie bezpieczeństwa na miejskich drogach. To prestiżowa nagroda, której trwa trzecia edycja. Warszawa jest nominowana razem z włoską Florencją i greckim Retimno - audyt to jest przedsięwzięcie które trwało 5 lat, od 2016 do 2020 roku. Wcześniej nikt tego nie robił. Nasi audytorzy przebadali wszystkie nieoznakowane przejścia w Warszawie. Ocenili jest pod kątem 30 kryteriów i wystawili oceny w skali od 0 do 5, przy czym oceny 0 i 1 dawali tym najniebezpieczniejszym przejściom w mieście. Ponad 500 miejsc otrzymało tak niskie oceny - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. Dzięki audytowi Warszawa posiada bogato udokumentowaną bazę wszystkich przejść w mieście i prowadzi sukcesywną modernizację tych najmniej bezpiecznych. W 2020 roku wyremontowano około 100 przejść, w zeszłym 63.

Wiadukt trasy Łazienkowskiej zniknął z powierzchni Ziemi. Została sterta gruzu i żelastwa

Dlaczego to wyjątkowy projekt?

Według ZDM-u, audytu na tak dużą skalę nie przeprowadzono jeszcze nigdzie. Dlatego został doceniony przez Komisję Europejską. - Do tej pory dużo mniejsze miasta były nominowane, a tu 2-milionowa metropolia pokazała, że mimo tego że zarządzenie jest trudne na tak ogromnym obszarze to jest to możliwe, potrzeba tylko dobrego działania. Są wymiernie efekty i liczę, że te działania będą przeniesione na całą Polskę - mówi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Rozstrzygnięcie plebiscytu poznamy 28 marca.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Umiesz liczyć? Te zagadki matematyczne pokonały wielu! 6/10 to minimum, żeby móc spojrzeć sobie w twarz!

Pytanie 1 z 10
Anna ma 5 córek, a każda z nich ma brata. Ile dzieci jest w tej rodzinie?