Warszawa na końcu rankingu dt. wykrywalności sprawców przestępstw

i

Autor: policja.pl Warszawa na końcu rankingu dt. wykrywalności sprawców przestępstw

Warszawa rajem dla przestępców? Stolica na końcu polskiego rankingu łapania przestępców

2021-02-08 15:50

Warszawa znalazła się na końcu polskiego rankingu, jeśli chodzi o wykrywalność sprawców przestępstw. Tylko 46 proc. sprawców udało się złapać stołecznym policjantom w zeszłym roku. Mówi o tym raport Głównej Komendy Policji. - Warszawa jest miastem specyficznym przez duże migracje przestępcze - wyjaśnia były oficer KSP.

Odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Sąd podjął decyzję.

Warszawa najsłabsza w łapaniu przestępców na tle innych miast

Warszawa znalazła się na szarym końcu wśród polskich miast w wykrywaniu sprawców przestępstw! Jedynie prawie 23% sprawców kradzieży udało się złapać stołecznym policjantom w zeszłym roku. O tym mówią statystyki Głównej Komendy Policji. Pokazują, że Warszawa z 46-procentową wykrywalnością przestępców jest na ostatnim miejscu w Polsce. Na drugim miejscu od końca jest Łódź. Na trzecim - Wrocław. Najlepiej jest w Lublinie, Białymstoku u Kielcach - tam policjanci w zeszłym roku złapali ponad 70% sprawców przestępstw. Komenda Stołecznej Policji krajowych statystyk komentować nie chce. Ma własne i twierdzi, że policjanci w zeszłym roku mieli więcej pracy, zarówno jeśli chodzi o kontrole obostrzeń, jak też liczbę interwencji.

Stolica rajem dla przestępców?

Według ekspertów są trzy powody, dla których Warszawa znalazła się tak nisko w tych statystykach. Ma na to wpływ prawie 2-milonowa liczba ludności, co przykłada się na wzrost przestępczości oraz migracje z mniejszych miast do stolicy. W czasie pandemii na większą skalę są notowane oszustwa, których można dokonać bez wychodzenia na zewnątrz. Dotyczą m.in. działań w sieci, online zakupów oraz wyłudzania pieniędzy metodą "na wnuczka" lub "na policjanta".

- Duża liczba ludności, większa liczba przestępców niż w małym mieście oraz migracje przestępcze. To główne trudności, które są dla warszawskich policjantów ogromnym wyzwaniem. Warszawa to najbardziej specyficzne miasto w Polsce. Policjanci są przeciążeni. Pojawiają się nowe zjawiska przestępcze. W dużych miastach jest duży napływ ludności, w związku z tym są dwie grupy przestępców - okazjonalni i migrujący. Z tymi drugimi jest trudniej, bo trudniej ich namierzyć. Przyjeżdża do miasta w celu popełniania przestępstwa, a potem znika. Nie jest związany z lokalnym środowiskiem przestępczym. Stare polskie przysłowie mówi, że "okazja czyni złodzieja". To dużo mówi o przestępcach okazjonalnych. Taki przestępca, jak coś mu się trafia, to bierze. Takie osoby popełniają przestępstwa spontanicznie, kradną przy okazji. Przestępcy przyjeżdżają do Warszawy z mniejszych miast, podobnie jak przyjeżdżają do stolicy pracownicy sezonowi - tłumaczy były oficer Komendy Stołecznej Policji Dariusz Loranty.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czytaj także: Uwaga na włamywaczy w Warszawie. Chwytają za klamki

Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?