Warszawa szuka oszczędności: Zimniej w szkołach i rezygnacja ze świątecznych iluminacji?

i

Autor: pixabay.com Warszawa szuka oszczędności: Zimniej w szkołach i rezygnacja ze świątecznych iluminacji?

Warszawa szuka oszczędności: Zimniej w szkołach i rezygnacja ze świątecznych iluminacji?

2022-09-21 12:48

Rachunki za gaz czy prąd rosną w gigantycznym tempie. W związku z tym miasto szuka oszczędności. Pod uwagę brane są różne rozwiązania, m.in. obniżenie temperatury w szkołach czy rezygnacja ze świątecznych iluminacji.

Warszawa szuka oszczędności

Trzaskowski zapowiedział w Wirtualnej Polsce, że w związku z lawinowo rosnącymi cenami energii zarząd stolicy przygotowuje program oszczędnościowy.

Zimniej w szkołach i urzędach?

"Przygotowujemy zalecenia dla wszystkich jednostek miejskich żeby oszczędzać energię. Zastanawiamy się nad tym, żeby choćby o jeden, albo o dwa stopnie mniej grzać w szkołach, czy przedszkolach, czy wszystkich urzędach miejskich" - powiedział.

Czytaj także: W sklepach zabraknie makaronu? Koszty energii mogą wstrzymać produkcję

Koniec ze świąteczną iluminacją?

Władze miasta rozważają ograniczenie iluminacji stołecznych budowli. "Zastanawiamy się nad kwestiami iluminacji budynków, nad ograniczeniem iluminacji świątecznych, jeżeli chodzi o godziny, bo niestety mamy podpisaną umowę na wiele lat w przód" - wyjaśnił.

Prezydent zaznaczył, że władze Warszawy podejmują również działania długoterminowe, które mają skutkować obniżeniem zużycia energii elektrycznej.

Czytaj także: Hakerzy przejęli rządowy serwis. Informacje o stronach dla dorosłych na eFaktura

"Już od ponad roku wymieniamy wszystkie latarnie, na latarnie ledowe, (…) montujemy panele fotowoltaiczne na wszystkich budynkach użyteczności publicznej i przygotowujemy cały szereg innych działań dotyczących choćby ograniczania poboru energii w komunikacji miejskiej, przechodzenia na autobusy zeroemisyjne, niskoemisyjne, albo wodorowe. Cała ta strategia będzie ogłoszona w najbliższych tygodniach" - oznajmił.

Ceny biletów w górę?

Zapytany o ewentualne podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, Trzaskowski zapewnił: "Na razie nie przewiduje żadnych podwyżek, ale analizujemy sytuację na bieżąco".

Poinformował, że np. Warszawskie Metro płaci obecnie za energię 75 mln zł, a w przyszłym roku ma to być 210 mln zł.

Tu powstanie trzecia linia metra. Pierwsze odwierty na Kamionku

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Kanały i cieśniny. Nawet najlepsi mogą mieć problem

Pytanie 1 z 10
Ile lat trwała budowa Kanału Sueskiego?