Wielkie zmiany na Dworcu Zachodnim w Warszawie już od 14 lutego! Co się zmieni?

i

Autor: Konrad Traczyk Wielkie zmiany na Dworcu Zachodnim w Warszawie już od 14 lutego! Co się zmieni?

Wielkie zmiany na Dworcu Zachodnim w Warszawie już od 14 lutego! Co się zmieni?

2021-02-12 18:59

Duże zmiany czekają pasażerów korzystających z warszawskiego Dworca Zachodniego. Utrudnienia pojawią się od 14 lutego. To dlatego, że dotychczasowe przejście na perony od strony ulicy Tunelowej będzie niemożliwe. Remont dworca to część inwestycji, która zaczęła się jakiś czas temu. Teraz przebudowa wkracza w kolejną fazę.

Dworzec Zachodni - zmiany

Podróżni na Dworcu Zachodnim muszą przygotować się na spore zmiany. Są one związane z wkroczeniem przebudowy dworca na kolejny etap. Dotychczas pasażerowie od strony północnej, przy ulicy Tunelowej na perony mogli dotrzeć za pomocą chodnika. Od 14 lutego, jak tłumaczy Rafał Banaszkiewicz, dyrektor projektu z PKP PLK to przejście będzie niedostępne

- Pasażerowie będą poruszali się nowym ciągiem komunikacyjnym, równolegle do ulicy Tunelowej. Poza obszarem placu budowy, peronem nr 7 będą chodzić do przejścia podziemnego i z niego korzystać. W tym czasie wykonawca przystąpi przede wszystkim do rozbiórki budynku istniejącego dworca od ulicy Tunelowej, gdyż w tamtym miejscu przewiduje rozpoczęcie budowy konstrukcji podziemnego przejścia oraz tunelu tramwajowego - tłumaczy.

Złodzieje polują na te marki samochodów | ESKA XD #016

Przebudowa Dworca Zachodniego

Prace, które rozpoczną się 14 lutego, to tylko część większej inwestycji. Przebudowa dworca obejmie wiele aspektów.

- To jest jedna z największych inwestycji, którą będzie prowadziło PKP PLK. W ramach niej przebudowujemy ponad 30 kilometrów torów, ponad 130 rozjazdów. Wybudujemy nowe zadaszenie i perony - one na pewno zwiększą komfort pasażerów. W ramach tej inwestycji przebudowujemy całkowicie przejście podziemne. Będzie ono posiadało windy i schody ruchome, które zapewnią odpowiednie warunki również osobom o ograniczonych możliwościach poruszania - mówi Rafał Banaszkiewicz.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?

Dworzec Zachodni - utrudnienia

Co w związku z przebudową czeka pasażerów? Dyrektor projektu zapewnia, że roboty, które rozpoczną się na dworcu od 14 lutego nie powinny wpłynąć na opóźnienia pociągów.

- Prace są prowadzone w godzinach nocnych, gdy ruch jest o wiele mniejszy. Są to wyłączenia kilkugodzinne w nocy podczas realizacji, żeby minimalizować zmiany - zapewnia Rafał Banaszkiewicz.

Całość inwestycji powinna się zakończyć do 2023 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!