Szpital przy Niekłańskiej chce wyremontować oddział dziecięcy

i

Autor: fot. materiały prasowe Szpital przy Niekłańskiej chce wyremontować oddział dziecięcy

Wojewoda blokuje remont w szpitalu przy Niekłańskiej? "Wniosek był źle uzasadniony"

2022-02-21 16:53

Szpital przy Niekłańskiej chciał zacząć remont oddziału dermatologii dziecięcej. Nie może tego zrobić, bo nie dostał od rządu dofinansowania na ten cel. Radni Mazowsza alarmują, że inwestycja została zablokowana przez wojewodę mazowieckiego. Jego rzecznik tłumaczy, że wniosek szpitala był źle uzasadniony.

Wywiad Viki Gabor Preselekcje Eurowizja 2022

Radni Mazowsza: Wojewoda blokuje remont w szpitalu

Wojewoda blokuje remont oddziału dermatologii dziecięcej w szpitalu przy ul. Niekłańskiej. Na tym oddziale leczone są dzieci w zasadzie z całego kraju. Szpital pozyskał środki z samorządu województwa mazowieckiego, który prowadzi ten szpital i w zasadzie nic nie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć remont. Jednak zarówno służby wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, jak również później w odwołaniu służby ministra zdrowia - negatywnie oceniły celowość takiej właśnie inwestycji.

- Remont został więc zablokowany. To skandaliczna decyzja z dwóch powodów. Po pierwsze, absurdalne są przepisy, w wyniku których samorządowy szpital, za samorządowe pieniądze nie może wykonać remontu oddziału bez zgody administracji rządowej, która to nie daje złotówki na realizację takiego przedsięwzięcia. To głęboko niekonstytucyjne, sprzeczne z zasadą pomocniczości, która mówi, że zadania publiczne powinny być realizowane tak blisko obywatela jak się da. Wojewoda mazowiecki zza swojego biurka w Warszawie nie powinien decydować o każdym remoncie i każdej inwestycji w szpitalach samorządowych na terenie regionu. Po drugie, wątpliwa w mojej opinii jest sama negatywna opinia wojewody - mówi przewodniczący komisji zdrowia w sejmiku Mazowsza Krzysztof Strzałkowski.

Biuro prasowe wojewody mazowieckiego tłumaczy, że negatywna opinia wojewody w praktyce nie oznacza, że szpital nie może dokonać remontu, ale oznacza, że placówka nie może pozyskać dofinansowania na remont oddziału dziecięcego ze środków unijnych. Wojewoda wydał negatywną decyzję ze względów formalnych. - W co najmniej kilku kryteriach wniosek szpitala uzyskał zero punktów. Wniosek przygotowany przez placówkę został niedostatecznie uzasadniony - tłumaczy rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

Czytaj także: Tłusty Czwartek 2022: Gdzie kupić najlepsze pączki w Warszawie? Ile za pączka w tym roku? 

QUIZ. Sobotnia ortografia. Tych słów używamy bez przerwy. Lepiej się nie pomylić

Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię: