Wraki rosyjskich czołgów na pl. Zamkowym

i

Autor: PAP/Rafał Guz Wraki rosyjskich czołgów na pl. Zamkowym

Wraki rosyjskich czołgów na pl. Zamkowym - wystawa robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

2022-06-27 10:57

W poniedziałek, 27 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie pojawiły się rosyjskie czołgi. To wraki maszyn zniszczonych przez Ukraińców podczas działań wojennych. Wystawa "Za wolność naszą i waszą" potrwa do września. Zobaczcie, jak wygląda na zdjęciach.

Wystawa wraków rosyjskich czołgów w Warszawie rozpoczęta. W poniedziałek, 27 czerwca, na Placu Zamkowym ustawiono zniszczone przez siły ukraińskie haubicę oraz czołg. Eksponowane są też fragmenty wystrzeliwanych przez Rosjan pocisków rakietowych. Narzędzia zbrodni dokonywanej przez władze na Kremlu pojawiły się w Warszawie zgodnie z niedawną zapowiedzią Ministra Obrony Narodowej Ukrainy. Ołeksji Reznikow obiecał zorganizowanie wystawy zniszczonego sprzętu najeźdźców w Warszawie, Berlinie, Paryżu, Madrycie i Lizbonie. Polski przystanek ekspozycji nosi nazwę "Za wolność naszą i waszą". Wraki mają stać przed Zamkiem Królewskim do września. Polska Agencja Prasowa udostępniła już pierwsze zdjęcia po otwarciu wystawy. Zobaczycie je w poniższej galerii.

Przesmyk suwalski: najniebezpieczniejsze miejsce na świecie

W otwarciu wystawy zniszczonego podczas inwazji na Ukrainę rosyjskiego sprzętu wojskowego - czołgu T-72 i rosyjskiej armatohaubicy - na Placu Zamkowym w Warszawie wzięli udział: szef KPRM Michał Dworczyk wraz z ukraińską wiceminister obrony Hanną Malarą oraz wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem.

Wystawa rosyjskiego sprzętu na pl. Zamkowym w Warszawie

Dworczyk podkreślił, że wystawa "jest dowodem na to, że Rosjan można pokonać". - Wiele środowisk - przede wszystkim w Europie, ale w Polsce również - twierdziło, że rosyjska armia jest niepokonana, że Rosja jest tak groźna, że trzeba za wszelką cenę się z nią porozumieć, nieważne, jakimi ustępstwami. Ten zniszczony przez ukraińskich żołnierzy rosyjski sprzęt jest dowodem na to, że determinacja, odwaga i profesjonalizm pozwala na pokonanie rosyjskiej armii - podkreślił.

- Rosyjscy barbarzyńcy bezwzględnie mordują i zabijają nie tylko obrońców Ukrainy, ale także cywilów. Widzieliśmy to w Buczy, w Mariupolu, w Siewierodoniecku i dziesiątkach innych miast. Z drugiej strony niszczą mieszkania, infrastrukturę, niszczą ukraińskie wsie i miasta - mówił Dworczyk. Zwrócił uwagę na znaczenie tytuły wystawy - "Za wolność naszą i waszą". - Ukraińscy żołnierze bronią dzisiaj nie tylko własnej ojczyzny, ale bronią także bezpieczeństwa Polski i całej Europy - dodał.

- Gdyby nie bohaterski opór, determinacja i odwaga ukraińskich żołnierzy i ochotników - zwykłych cywilów, którzy z dnia na dzień wzięli broń do ręki - bardzo prawdopodobne, że rosyjskie czołgi stałyby dzisiaj pod polską granicą. Warto to przypominać tym wszystkim, którzy podają w wątpliwość sens pomocy militarnej, jakiej Polska i inne kraje udzielają Ukrainie - stwierdził szef KPRM.

"Polska to najbliższy partner i przyjaciel Ukrainy"

Hanna Malar podkreśliła, że wystawa rozpoczyna się w Polsce, gdyż "Polska to najbliższy partner i przyjaciel" Ukrainy. Zaznaczyła, że wystawa będzie kontynuowana w innych miastach Polski i Europy.

Ukraińska minister dodała, że w ciągu czterech miesięcy walk ukraińska armia zniszczyła ok. 10 tys. jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego. - Społeczeństwu europejskiemu ciężko jest uświadomić i wyobrazić sobie ilość żelastwa i ognia, które powstrzymuje obecnie Ukraina, ponieważ nie miało z tym do czynienia od 80 lat. Gdyby wziąć po jednej sztuce każdego sprzętu wykorzystywanego przez Rosję przeciwko Ukrainie, to nie starczyłoby tego placu na pomieszczenie tego - mówiła Malar.

Wskazując na zniszczony T-72, Malar zauważyła, że ukraińska armia zniszczyła do tej pory ponad 1500 podobnych sztuk broni pancernej. "Do dzisiaj w Rosji pozostało dość sprzętu, by dojść z nim do Atlantyku i kanału La Manche. Odpór, który Rosjanom dają Siły Zbrojne Ukrainy, powoduje, że taki sprzęt może przybyć tu i dalej, ale tylko w postaci eksponatów" stwierdziła

Podziękowała również Polakom za opiekę na uchodźcami oraz za wsparcie sprzętowe ukraińskiego wojska.