Polar Rainbow

i

Autor: https://twitter.com/LGBTTech / pixabay.com Polar Rainbow

Polar Rainbow w Warszawie - niezwykłą tęczę zobaczymy za pomocą smartfonów

2022-06-25 15:57

Nad Warszawą pojawi się wyjątkowa tęcza. Różnobarwny pas będzie można zobaczyć korzystając ze specjalnej aplikacji na smartfony. Czym jest Polar Rainbow i jak długo będzie widoczna w stolicy? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Polar Rainbow w Warszawie - co to jest? Takie pytanie mogą zadawać wszystkie osoby, które słyszały o tej wyjątkowej tęczy. Mówiąc najkrócej, chodzi o instalację artystyczną symbolizującą solidarność ze społecznościami LGBTQIA+ na całym świecie. Warszawa wydaje się być idealnym miejscem na jej eksponowanie. Od 2021 w mieście obowiązuje Karta LGBT+ gwarantująca prawa i równe traktowanie stołecznej społeczności. 25 czerwca na ulice Warszawy wyszła zaś kolejna Parada Równości (przygotowana wraz z organizatorami i organizatorkami parady Kyiv Pride). Polar Rainbow wpisuje się w te pozytywne działania. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Budżet obywatelski zmienia Warszawę. Liczy się każdy głos!

Czym jest Polar Rainbow?

Polar Rainbow pojawi się nad Warszawą 1 lipca i będzie aktywna do 1 września. To praca łotewsko-brytyjskiego artysty Kristapsa Ancānsa. Jest to wirtualna podwójna tęcza symbolizująca jedność ze społecznością LGBTQIA+ całego świata. Polarna Tęcza rozciągająca się w poprzek południka 21E od bieguna północnego do bieguna południowego. Pomysł na takie jej ulokowanie wziął się z odkrycia, że tęcze nie występują na biegunach Ziemi. Polar Rainbow jest też nawiązaniem do "Bałtyckiego Łańcucha Wolności" z 1989 roku. Wówczas to około 2 milionów ludzi z Estonii, Łotwy i Litwy stworzyło żywy łańcuch, by zamanifestować chęć odłączenia swoich państw od ZSRR. Bałtycki Łańcuch Wolności miał długość 600 km.

Polar Rainbow pojawia się w różnych miejscach na Świecie i eksponowana jest przez dwa miesiące. W stworzeniu wirtualnej ekspozycji w Warszawie pomogła m.in. Fundacją Bęc Zmiana.

Polar Rainbow w Warszawie zobaczymy na smartfonach

Polar Rainbow będzie widoczna w rozszerzonej rzeczywistości. Wirtualną tęczę będziemy podziwiać za pomocą darmowej aplikacji "Polar Rainbow" (do pobrania z App Store lub Google Play). Apka pozwala też na opublikowanie cyfrowej pocztówki z tęczą. Uruchomienie ekspozycji 1 lipca o 8:00. Polar Rainbow będzie najlepiej widoczna z Placu Teatralnego. Więcej informacji znajdziecie na stornie wydarzenia Polar Rainbow / Polarna Tęcza nad Warszawą na FB.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!