Wybierz imię dla małej antylopy. Baby bongo czeka na Twoje propozycje!

i

Autor: warszawskie zoo Wybierz imię dla małej antylopy. Baby bongo czeka na Twoje propozycje!

Wybierz imię dla małej antylopy. Baby bongo czeka na Twoje propozycje! [ZDJĘCIA]

2021-05-17 18:54

Wyjątkowy konkurs w warszawskim zoo. Poszukiwane jest imię dla baby bongo! Mała samiczka antylopy to wyjątkowy okaz. Należy do podgatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem, a w naturze żyje zaledwie 80 takich osobników!

Irbisy ze Śląskiego ZOO zyskały nowy dom

Wyjątkowy konkurs w warszawskim zoo. Można wybrać imię dla malutkiej antylopy bongo! Samiczka urodziła się 22 kwietnia, czyli w Dzień Ziemi.  - Jest jeszcze nieco nieśmiała i trzyma się blisko mamy, przy boku której poznaje świat. Samiczka coraz lepiej radzi sobie na wybiegu zewnętrznym, po którym energicznie bryka. Wtyka swój ciekawski nosek w różne zakamarki, bacznie obserwuje otoczenie i nasłuchuje swoimi wielkimi uszkami co się wokół dzieje - informuje zoo.

Imię musi zaczynać się na literę "M". Swoje propozycje można zgłaszać w komentarzach na facebookowym profilu zoo do środy 19 marca. Później opiekunowie baby bongo wybiorą cztery najlepsze imiona. Później znowu to internauci wybiorą dwa z czterech imion. Ostateczne głosowanie odbędzie się w relacjach na Instagramie i Facebooku, a imię małej bongo poznamy już na początku przyszłego tygodnia.

Póki co wśród propozycji pojawiły się m.in. Mirakulina, Mango, Mona, Mufka czy Mokosz.

W Warszawskim ZOO mieszka łącznie 6 bongo:

  • „rodzynek” samiec Franek
  • pięć samic – Chilli, Walkiria, Maliki, Hela oraz młoda „bongini”.

Antylopy bongo to największe spośród afrykańskich antylop, a przez wielu uważane też za najpiękniejsze. W Afryce mieszkają dwa podgatunki bongo leśnego:

  • bongo nizinne
  • i bongo górskie.

Oba podgatunki są zagrożone wyginięciem, a mieszkające w Warszawskim ZOO bongo górskie ma status krytycznie zagrożonego wyginięciem CR (criticaly endangered). W naturze żyje tylko około 80 osobników tego podgatunku.

Czytaj także: Żubrze narodziny w warszawskim zoo! Słodkie maleństwo dołączyło do rodziny [ZDJĘCIA]

Dlatego narodziny samiczki w Warszawskim ZOO to duży sukces hodowlany w skali całego kraju i ważny dla świata, ponieważ ten zagrożony podgatunek jest rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych. Jego hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP). W polskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 14 antylop bongo, a niedawno w Opolskim ZOO, które również ma stadko tych zwierząt, przyszedł na świat samczyk. Oba te wydarzenia wpisują się w hasło tegorocznego TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów: „Są maluszki, jest nadzieja!” - nadzieja, że ten gatunek przetrwa dzięki młodym przychodzącym na świat w ogrodach zoologicznych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej.Nawet największe wykształciuchy mogą mieć problem by zdobyć maksa

Pytanie 1 z 10
W którym roku na Igrzyskach Olimpijskich Władysław Kozakiewicz wykonał swój słynny gest w stronę gwiżdżącej publiczności?