policja

i

Autor: Unsplash

Z regionu

Wypadek radiowozu z nastolatkami pod Warszawą. Są nowe informacje z sądu

2024-04-19 19:36

Proces byłego policjanta, który wioząc radiowozem dwie nastolatki spowodował wypadek w podwarszawskich Dawidach Bankowych, nie ruszył z uwagi na wyłączenie z orzekania w sprawie sędzi przewodniczącej. Wydała ona bowiem wyrok nakazowy w innej, powiązanej z tą sprawie.

W piątek w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie miał ruszyć proces byłego policjanta, przeciwko któremu w lipcu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia. Dotyczył on przekroczenia uprawnień służbowych. Były funkcjonariusz miał zabrać do radiowozu dwie nastolatki, a potem rozbić pojazd. Dziewczyny zostały ranne.

Śledczy potwierdzili, że wobec nastolatek nie były podejmowane czynności służbowe, a do radiowozu miały wsiąść dobrowolnie. - Aktem oskarżenia objęty został również zarzut dokonania przez Janusza R. występku, który polegał na niedopełnieniu obowiązków funkcjonariusza policji poprzez nieudzielenie pomocy pokrzywdzonym w wypadku kobietom - powiedziała wówczas prokuratura.

Byłemu policjantowi grożą trzy lata więzienia.

Nowe informacje z sądu

W piątek w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w tej sprawie. Zjawili się na niej były funkcjonariusz i pokrzywdzone nastolatki ze swoimi opiekunami i pełnomocnikami. Rozprawa toczyła się z wyłączeniem jawności.

Pełnomocniczka byłego funkcjonariusza, adwokat Jolanta Turczynowicz-Kieryłło poinformowała, że w jej trakcie złożyła wniosek o wyłączenie sędzi od orzekania z powodu wątpliwości związanych z tym, że wcześniej wydała wyrok nakazowy w innej sprawie związanej z tą. - Jest to powodem proceduralnym, dla którego trzeba zbadać, czy pani sędzia może orzekać w sprawie. Waga tego problemu jest poważna, dlatego przychylili się do tego wniosku również prokurator i oskarżyciel posiłkowy - podkreśliła adwokat.

Sąd Rejonowy w Pruszkowie rozpatrzył wniosek i wydał postanowienie o wyłączeniu sędzi od orzekania w sprawie. - Chodzi o uzasadnione wątpliwości co do bezstronności sędziego. [...] W związku z tym będzie wyznaczony nowy wylosowany sędzia i nowe terminy rozpraw - powiedziała Turczynowicz-Kieryłło.

Wypadek radiowozu w Dawidach Bankowych

Do wypadku z udziałem nastolatek doszło na początku ubiegłego roku. Policjanci z Pruszkowa otrzymali wówczas zgłoszenie o zaprószeniu ognia. Odjeżdżając z miejsca interwencji, zabrali do radiowozu dwie nastolatki z grupy, która zgłosiła to zdarzenie. Chwilę potem w podwarszawskich Dawidach Bankowych policjant kierujący radiowozem stracił panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo.

Drugi z policjantów biorących udział w zdarzeniu usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków funkcjonariusza policji poprzez nieudzielenie pomocy pokrzywdzonym w wypadku.

Prokuratura dostrzegła jego poboczną rolę w zdarzeniu i postawę w toku postępowania przygotowawczego, dlatego zdecydowała o skierowaniu wobec niego do sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego wraz z obowiązkiem przeproszenia pokrzywdzonych oraz zapłaty na ich rzecz nawiązki. Sąd przychylił się do tego wniosku i postępowanie w październiku 2023 r. zostało umorzone.

"Trójkąt bermudzki" w Warszawie - zobacz zdjęcia: