szkoła

i

Autor: pexels

Edukacja

Wyprawka szkolna kosztuje fortunę. Polscy rodzice mogą pozazdrościć Szwedom

2023-09-06 18:33

Wraz z nadejściem września w wielu polskich domach pojawiają się dodatkowe zmartwienia. Kupno podręczników oraz całej szkolnej wyprawki poważnie nadwyręża budżety, zmuszając rodziców do szukania oszczędności. Co ciekawe, w Szwecji model związany z finansowaniem potrzeb edukacyjnych dzieci wygląda całkowicie inaczej.

Wyprawka szkolna za duże pieniądze

W każdym nowym roku szkolnym rodzice muszą wydawać spore sumy na książki i ćwiczenia potrzebne dzieciom w czasie lekcji lub na materiały doszkalające. Do tego dochodzą koszty związane z kupnem zeszytów, długopisów, kredek, farbek i innych, podobnych elementów wyposażenia ucznia.

Wszystko to może uszczuplić domowe budżety o kilkaset złotych, w zależności od indywidualnych potrzeb. Nawet przy uwzględnieniu zapomogi od państwa niektórym może być trudno zapewnić maluchowi wszystko, czego będzie potrzebować.

Wyprawka szkolna w Szwecji bez obaw dla rodziców

Co ciekawe, w niektórych państwach świata, czy nawet samej Europy model finansowania szkolnej wyprawki wygląda całkowicie inaczej. Jak wynika z "Przewodnika prawnego dla polskiej rodziny za granicą", opublikowanego na podstronie Rzecznika Praw Dziecka, Szwecja wypracowała odmienne rozwiązania.

Z przewodnika dowiadujemy się przede wszystkim, że edukacja w tym kraju jest bezpłatna. Rodzice muszą zapłacić jedynie za opcjonalną świetlicę, jeśli chcą posyłać do niej swoje dziecko.

- W przedszkolu i szkole podawane są bezpłatne posiłki dla uczniów. [...] Szkoła zapewnia każdemu uczniowi materiały edukacyjne: podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz wszystkie przybory szkolne. Opiekunowie prawni dziecka nie ponoszą w związku z tym żadnych kosztów - przekazano.

Poza tym "szkoła pokrywa koszty związane z udziałem uczniów w wycieczkach szkolnych i zorganizowanych w czasie lekcji wyjściach do instytucji kultury, takich jak kino czy teatr". Dzieci nie muszą się więc martwić, czy będą mogły pozwolić sobie na to, co rówieśnicy, bez względu na zasobność portfela rodziców.

Zmodernizowane Plastusiowo w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Forum Ekonkmiczne Karpacz 2023 - Marek Budzisz