Aneta Sienicka, właścicielka Hau Cafe

i

Autor: Ewa Sas

"Zawieś rogala" i pomóż osobom w kryzysie bezdomności!

2021-11-02 20:55

Zawieś rogala w kawiarni, a trafi on do osób w kryzysie bezdomności. Akcję po raz drugi organizuje kawiarnia Hau Cafe. Lokal skontaktował się bezpośrednio z Fundacją Daj Herbatę, dzięki czemu organizatorzy akcji mają pewność, że wszystkie rogale trafią do potrzebujących.

Nowy mural w centrum Szczecina upamiętnia twórczość Stanisława Lema

Zaczęło się od św. Marcina

...czyli bardzo dawno temu. Legenda głosi, że poznański piekarz chciał, jak święty Marcin, pomagać ubogim. Postanowił podzielić się z nimi tym, co potrafił wytwarzać, czyli wypiekami. W noc po tym postanowieniu przyśnił mu się św. Marcin na koniu. Jego koń zgubił lśniącą podkowę. Po przebudzeniu piekarz upiekł bułeczki, którym nadał kształt podkowy i wypełnił je nadzieniem z białego maku, który miał symbolizować czystą duszę św. Marcina.

Podobnie, jak ten piekarz, tak właściciele kawiarni Hau Cafe postanowili podzielić się rogalami z potrzebującymi. W tym celu skontaktowali się z Fundacją Daj Herbatę. Dzięki tej współpracy rogale nie czekają, aż ktoś potrzebujący po nie przyjdzie do kawiarni. Zostaną przekazane osobom w kryzysie bezdomności na "wydawce" 15 listopada.

W zeszłym roku w ramach akcji uzbierano 150 "zawieszonych rogali". Drugie tyle dołożyli od siebie właściciele kawiarni i cukiernia, która wypieka rogale.

- Mamy na dzieję, że w tym roku będzie co najmniej tyle. Bo z tego co wiemy z fundacji, osób w kryzysie bezdomności nie ubywa, a wręcz przeciwnie: jest ich coraz więcej... Fajnie by było, żeby nikt nie wyszedł bez rogala świętomarcińskiego - mówi Aneta Sienicka, właścicielka Hau Cafe.

Pomoc na miejscu i nie tylko

Do akcji najłatwiej można się włączyć odwiedzając kawiarnię na Saskiej Kępie przy Francuskiej 48. - Można przyjść, zjeść rogala na miejscu i zdecydować, czy zawieszamy jednego lub więcej rogali. Wpłacamy równowartość tej kwoty, a my później to wszystko podliczymy i obliczymy ile rogali udało się nam ufundować - mówi Aneta Sienicka.

Zbiórkę na rogale mogą też wesprzeć osoby z całej Polski, gdyż numer konta jest podany na stronie Fundacji Daj Herbatę. Rogala świętomarcińskiego znajdziecie też w sklepie na profilu Hau Cafe na Facebooku. Dzięki temu możecie wesprzeć zbiórkę nawet nie będąc w Warszawie. - Chcemy osobom w kryzysie bezdomności umilić chwile, no i żeby mogli spróbować czegoś innego. Bo na co dzień, nawet jeśli dostają jakieś dary, to są to raczej podstawowe produkty spożywcze. A ten rogal jest bardzo słodki, bogaty w nadzienie... mamy nadzieję, że sprawi, że się uśmiechną - przyznaje Aneta Sienicka.

Quiz z ortografii. Wskaż brakującą literę!

Pytanie 1 z 10
sku_ka