broń

Znalazł broń należącą do żółnierza Armii Krajowej w psiej budzie. Teraz trafiła do muzeum

2023-11-09 9:30

Wnuczek żołnierza Armii Krajowej podczas rozbiórki psiej budy na swojej posesji w Dąbrówce znalazł należącą do dziadka broń. Przejęli ją policjanci z Otwocka, którzy następnie przekazali eksponaty o wartości historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Przypadkowo znalezione eksponaty należące do żołnierza Armii Krajowej obejmowały pistolet VIS produkcji polskiej z 1938 roku, pistolet maszynowy produkcji radzieckiej z 1943 roku, magazynek bębnowy pochodzący od pistoletu maszynowego produkcji radzieckiej oraz 50 sztuk naboi pozostałych po badaniach balistycznych.

Znalazł je mężczyzna będący wnukiem żołnierza Armii Krajowej podczas rozbiórki psiej budy. Ponieważ nie posiadał on zezwolenia na broń, przedmioty zostały zabezpieczone przez policjantów. Pistolety zostały przekazane biegłemu, który w swej opinii stwierdził, że są sprawne technicznie i nie noszą śladów przeróbek.

Pistolety znalezione pod budą trafiły do muzeum

Funkcjonariusze na mocy postanowienia Prokuratury Rejonowej w Otwocku przekazali eksponaty do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Teraz pochodzące z czasów II wojny światowej pistolety będą mogły być podziwiane przez kolejne pokolenia.

Centrum VR na Grochowie. Zobacz zdjęcia

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem