Znamy Słowo Roku 2021! Które było najpopularniejsze?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Znamy Słowo Roku 2021! Które było najpopularniejsze?

Znamy Słowo Roku 2021! Które było najpopularniejsze?

2022-01-05 18:43

Znamy Słowo Roku 2021! W tym roku wybór kapituły i wybór internautów były różne! Wyrazy, które znalazły się na podium, podobnie jak w poprzednim głosowaniu mają związek z trwającą pandemią, ale też m.in. ze sceną polityczną. Jakie jest słowo roku 2021? Sprawdź!

Które słowa były najpopularniejsze?

Słowo Roku jest wybierane w Polsce już od 11 lat i składa się z dwóch oddzielnych plebiscytów. Pierwszym jest głosowanie internautów, drugim wybór kapituły. W ubiegłym roku w obu głosowaniach wygrał koronawirus. I w tym zwyciężyło słowo związane z trwającą pandemią. W głosowaniu w konkursie ogłoszonym przez Uniwersytet Warszawski internauci wybrali słowo "szczepienie". To także najpopularniejszy wyraz w wielu innych państwach - Wielkiej Brytanii, Rosji czy Czechach.

Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce to m.in. "cnoty niewieście" czy "zdalny". Na liście znalazły się też: fala, reasumpcja, inflacja, granica, antyszczeponkowcy, lockdown i obostrzenie.

Tradycyjna Noworoczna kąpiel morsów

Wybór jury

Szczepienie wygrało także w głosowaniu kapituły, w składzie której znalazło się ośmiu językoznawców. Jednakże ex aequo najpopularniejszym słowem 2021 roku został wybrany wyraz granica. Odnosi się ono do trwającego konfliktu na granicy polsko-białoruskiej.

W głosowaniu na Słowo Roku wzięło udział 4800 osób.

W grudniu wybraliśmy Młodzieżowe Słowo Roku. Zostało nim określenie śpiulkolot, czyli miejsce do spania.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jaki będzie rok 2022?

Pytanie 1 z 8
Czy planujesz już wakacje?