Piękno natury

Żonkile opanowały ulice Warszawy. Wiosna rozgościła się w stolicy

2023-03-27 11:11

Nie tylko krokusy, ale również żonkile zaczęły pojawiać się na ulicach Warszawy. Mieszkańcy w końcu mogą powitać wiosnę i odetchnąć pełną piersią cieplejszym niż do tej pory powietrzem. Piękno natury da się obecnie podziwiać na każdym kroku.

Wiosna już się rozpoczęła! Widać to nie tylko w naszych kalendarzach. Dostrzegalne jest to również w naturze. W stolicy można podziwiać nie tylko pola krokusów (na które uważać muszą nasze czworonogi!), ale również wielkie polany żonkili.

Czytaj także: Wiosna w Warszawie. Cudowne pole krokusów w warszawskim parku

Żonkile zakwitły w Warszawie

Te żółte kwiatki od razu wywołują uśmiech na twarzy. Żonkil to jedna z najpopularniejszych roślin cebulowych. Rozpoczyna kwitnienie właśnie wczesną wiosną jako jeden z pierwszych kwiatów ogrodowych. Żółte kwiaty są znakiem, że właśnie zaczyna się nowy sezon. 

Małe kwiatki mogą osiągnąć wysokość nawet 40 cm. Jest to jeden z gatunków narcyza, ale w porównaniu do innych roślin tego rodzaju posiada najdłuższą łodygę. Żonkile mają piękny zapach, na jednym pędzie obserwujemy zazwyczaj wyrastanie dwóch kwiatów.

Czytaj także: Pierwszy dzień wiosny. Skąd wziął się zwyczaj topienia Marzanny?

Z uwagi na porę kwitnienia, żonkile uważane są za kwiaty symbolizujące nowe życie oraz nadzieję. W tradycji chrześcijańskiej natomiast kwiaty te symbolizują poświęcenie i triumf miłości. Również w Warszawie żonkil odgrywa szczególną rolę. Poza zwiastowaniem wiosny jest on symbolem pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim, które miało miejsce w 1943 roku. 

Symbolika ta swój rodowód wywodzi od Marka Edelmana, czyli bohatera i ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. To właśnie on co roku składał on pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żonkili.

Polacy grają w Kamień, Papier, Nożyce - EwelinaPyta