Unia Europejska

i

Autor: fot. Pixabay

wydarzenia

27 mld zł dla Polski. To największy przelew z UE w historii

2024-04-15 14:27

Na oficjalnym profilu na platformie X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podzieliła się pilną informacją. Chodzi o dofinansowanie z Unii Europejskiej dla Polski, którego wysokość jest rekordowa. 6,3 mld z tej sumy Polska otrzymała w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

15 kwietnia w poniedziałek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zamieściła wpis, z którego wynika, że Polska otrzymała właśnie 27 mld zł z UE. To największy przelew z UE w historii naszego członkostwa w Unii.

Największy przelew od Unii Europejskiej

27 mld zł - Do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii naszego członkostwa. Bycie w Unii się opłaca, ale Unia to nie tylko pieniądze, o czym zapomnieli nasi poprzednicy. Łączą nas wartości: demokracja, równe szanse, rządy prawa, wolności obywatelskie” - napisała w poniedziałek na profilu w serwisie X (dawniej – Twitter) Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Przelane środki pochodzą z pierwszego wniosku o płatność z Krajowego Planu Obudowy. Jak informowała wcześniej ministra Pełczyńska-Nałęcz m.in. w mediach społecznościowych, 5 kwietnia wniosek o płatność w kwocie 6,3 mld euro został zaakceptowany przez Komisję Europejską. Minister funduszy zapowiadała, że środki powinny wpłynąć do Polski 15 kwietnia.

Dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy

"Polska otrzymuje w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) 6,3 mld euro z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF) i to dopiero początek" - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

To ważny krok w realizowaniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Kolejne środki również zostaną rozdysponowane, ponieważ (zgodnie z KPO) Polska ma otrzymać w nadchodzących latach 59,8 mld euro" - oświadczyła rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych.

Centrum Warszawy jak Nowy Jork! Kolejny wieżowiec rośnie w oczach